Partnerzy serwisu:

PSA, PFR oraz IFM Investors zamknęli transakcję nabycia DCT Gdańsk

Redakcja 22.05.2019

PSA, PFR oraz IFM Investors zamknęli transakcję nabycia DCT Gdańsk
fot. DCT Gdańsk
PSA International Ptd Ltd (PSA), Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i IFM Global Infrastructure Fund (GIF) zarządzany przez IFM Investors po formalnym zatwierdzeniu przez właściwe organy ochrony konkurencji i konsumentów zamknęli transakcję nabycia Deepwater Container Terminal Gdańsk (DCT Gdańsk), największego terminalu kontenerowego w Polsce.
DCT Gdańsk jest jednym z najszybciej rozwijających się portów kontenerowych w Europie i jedynym terminalem na Morzu Bałtyckim, który obsługuje największe na świecie statki kontenerowe – tzw. „ULCV” (Ultra Large Container Vessels) o pojemności do 23 tys. TEU. Liczba obsłużonych przez DCT Gdańsk kontenerów rosła przez lata, osiągając 1,9 mln TEU (twenty-foot equivalent unit) w 2018 roku.

DCT dysponuje nabrzeżem o długości 1306 metrów oraz maksymalnej głębokości 17 metrów. Obecnie trwa rozbudowa terminala, która zakończy się na przełomie 2019 i 2020 roku. Partnerzy konsorcjum zamierzają dalej wzmacniać pozycję DCT Gdańsk, a także przeanalizować możliwości ekspansji i dalszego wzrostu mocy obsługowych terminala.

Udziały w zakupionym terminalu mają rozkładać się następująco:
  • PFR – 30%,
  • PSA International – 40%,
  • IFM Global Infrastructure Fund – 30%.
O kupnie terminala PFR poinformował w drugiej połowie marca br. Dotychczas właścicielem tego największego polskiego terminala kontenerowego był australijski fundusz Global Infrastructure Fund II zarządzany przez Macquarie Infrastructure and Real Assets, a także MTAA Super, AustralianSuper i Statewide Super. W ubiegłym roku podjęto decyzję o sprzedaniu DCT Gdańsk.

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa instytucji finansowych oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy.

Pierwszy partner PFR w tej transakcji, PSA International Ptd Lt, to globalna grupa portową i partner dla podmiotów z branży cargo na całym świecie. Portfolio PSA obejmuje sieć ponad 50 przybrzeżnych, kolejowych i śródlądowych terminali w 18 krajach, w tym m.in. w Singapurze i Antwerpii. globalną grupą portową i zaufanym partnerem dla podmiotów z branży cargo na całym świecie. Portfolio PSA obejmuje sieć ponad 50 przybrzeżnych, kolejowych i śródlądowych terminali w 18 krajach, w tym m.in. w Singapurze i Antwerpii.

Z kolei drugi partner, IFM Investors, to założona ponad 20 lat temu globalna firma zarządzająca funduszami instytucjonalnymi o wartości 90 miliardów USD (na dzień 30 kwietnia 2019 r.). Jest własnością 27 australijskich funduszy emerytalnych, a jego inwestycje są ściśle powiązane z interesami inwestorów. Zespoły inwestycyjne w Australii, Europie, Ameryce Północnej i Azji zarządzają strategiami instytucjonalnymi w zakresie inwestycji dłużnych, infrastruktury, akcji i funduszy private equity.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony