Partner serwisu

PSPA chce pełnej obniżki VAT od zakupu samochodów elektrycznych

Magdalena Romanowska 11.03.2020

PSPA chce pełnej obniżki VAT od zakupu samochodów elektrycznych
fot. vw-group.pl
Jednym z pomysłów Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych na rozpędzenie rynku elektromobilności w Polsce jest odliczenie całego VAT-u od zakupu i użytkowania samochodów elektrycznych przez firmy. Obecnie obowiązuje odliczenie 50 proc. bez spełniania dodatkowych warunków.
Postulat PSPA jest związany z planowanym zmniejszeniem dopłat do zakupu samochodów z napędem alternatywnym. Obecnie podatnicy użytkujący samochody osobowe w działalności gospodarczej mają ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na ich zakup, eksploatację i bieżące użytkowanie.

Przedsiębiorca ma do wyboru dwie opcje – odliczenie 50 proc. podatku VAT bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków formalnych lub odliczenie pełnej kwoty podatku, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami.

Ograniczone prawo do odliczenia 50 proc. podatku VAT przysługuje przedsiębiorcom, którzy użytkują pojazdy w tzw. sposób mieszany, czyli zarówno dla celów firmowych, jak i prywatnych. W sytuacji, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na pełne odliczenie VAT, musi udowodnić, że pojazd jest użytkowany wyłącznie w celach prowadzonej działalności gospodarczej.

– Postulat zniesienia obowiązującego limitu odliczenia 50 proc. VAT na rzecz wprowadzenia możliwości odliczenia 100 proc. VAT, wiąże się ze zmianą przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług, poprzez wyłączenie ograniczenia w odliczeniu VAT od wydatków na nabycie i eksploatację samochodów elektrycznych – mówi, cytowany w komunikacie, Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Aktywów Państwowych w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz sposobu rozliczania wsparcia udzielonego ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, maksymalna wartość wsparcia dla pojazdów elektrycznych kategorii M1 (osobowe), możliwego do uzyskania przez przedsiębiorcę, wynosi obecnie 30 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem, przy czym nie więcej niż 36 000 zł.

– Potencjalne obniżenie dopłaty będzie miało negatywne konsekwencje dla rynku pojazdów elektrycznych w Polsce. Dopłaty jeszcze nie zostały uruchomione, a już zapowiedziano ich obniżenie. W innych państwach członkowskich Unii Europejskiej trwa podnoszenie wysokości dopłat, progu ceny maksymalnej samochodu elektrycznego, na którego nabycie dopłata przysługuje, jak i całościowego budżetu przeznaczonego na wsparcie elektromobilności.

PSPA postuluje także zwiększenie ceny maksymalnej pojazdu elektrycznego, na którego zakup będzie przysługiwało dofinansowanie. Zgodnie z rozporządzeniem, cena maksymalna takiego pojazdu nie może przekroczyć 125 000 złotych.

– Wartość podatku VAT niepodlegającego odliczeniu zwiększa cenę nabycia w rozumieniu przepisów o dopłatach z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, co w praktyce eliminuje możliwość uzyskania dopłaty do zakupu wielu popularnych modeli samochodów elektrycznych. Przy odliczeniu 50 proc. VAT można bowiem uzyskać dopłatę na zakup samochodu o maksymalnej cenie brutto 137 892 zł, zaś przy odliczeniu 100 proc., dopłata może dotyczyć zakupu samochodu o wartości 153 750 zł brutto – tłumaczy Przemysław Szywacz.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony