Partnerzy serwisu:

Pyrzowice: Stara droga startowa otrzyma nowe życie

Redakcja 30.03.2017

Pyrzowice: Stara droga startowa otrzyma nowe życie
fot. Skanska
Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach przechodzi modernizację drogi startowej. Prace, które wykonuje firma Skanska, ruszyły wraz z nadejściem cieplejszych dni. Jak podaje wykonawca – inwestycja jest korzystna nie tylko dla przewoźników i pasażerów, ale także dla środowiska.
Przekształcenie starej drogi startowej w drogę kołowania oraz dostosowanie infrastruktury Portu Lotniczego Katowice do II kategorii operacji lotniczych to zadania, które Skanska realizuje na lotnisku w Pyrzowicach od października 2015 roku. Inwestycja ma wartość niemal 40 mln zł.

Ekologiczne działanie

– Przebudowa starej drogi startowej w drogę kołowania została wykonana z zastosowaniem recyklingu – mówi Piotr Mazur, kierownik budowy, Skanska. – Do wykonania podbudowy pod nową drogę kołowania użyliśmy nawierzchni betonowej ze starej drogi startowej. Technologia ta fachowo nazywana jest odprężeniem nawierzchni betonowej. W jej ramach nawierzchnia betonowa zostaje rozdrobniona przy użyciu specjalistycznego sprzętu, a powstałe w ten sposób kruszywo betonowe jest profilowane, zagęszczane i tworzy podbudowę pod warstwy bitumiczne. Dzięki technologii z zastosowaniem recyklingu nawierzchni betonowej dajemy nowe życie starej drodze startowej – mówi Piotr Mazur – dodaje.

Ta metoda pozwala m.in. na wzmocnienie konstrukcji jezdni. Dodatkowo jest przyjazna dla środowiska. Poprzez wykorzystanie starej nawierzchni betonowej do podbudowy nowej drogi kołowania unika się zanieczyszczenia środowiska odpadem pochodzącym z rozbiórki.

Nowe oświetlenie nawigacyjne

W drugim etapie inwestycji przeprowadzona zostanie modernizacja wybranych dróg kołowania wraz z ich dostosowaniem do wymogów II kategorii operacji lotniczych poprzez montaż dodatkowego oświetlenia nawigacyjnego. W ramach przedsięwzięcia w dodatkowe oświetlenie nawigacyjne zostanie wyposażona także część stanowisk postojowych.

Betonowa nawierzchnia lotniska wykonana jest z płyt o wymiarach 5x5 metrów i grubości 35 cm. W miejscach, gdzie powstanie nowe oświetlenie nawigacyjne, należy uzbroić teren i doprowadzić przewody elektryczne. Wiąże się to z rozbiórką i wylaniem na nowo 250 płyt betonowych. Na całym zadaniu do wykonania jest 6250 m2 płyt betonowych o grubości 35 cm. Konieczne jest więc dostarczenie 2190 m3 betonu, czyli około 6500 ton. Dla porównania, basen olimpijski można by tym betonem zalać warstwą o grubości 1,75 m.

Co już zostało zrobione?

– Jeszcze w zeszłym roku ukończyliśmy trzy z czterech fragmentów starej drogi startowej – mówi Michał Łukaszkiewicz, menadżer projektu, Skanska. - Wykonaliśmy oznakowanie pionowe i poziome, powstały studnie ściekowe i nowe odcinki kanalizacji deszczowej oraz nowe oświetlenie nawigacyjne drogi kołowania. Aby móc realizować prace na czwartym – ostatnim fragmencie starej drogi startowej, ruch samolotów został skierowany na nowo wykonaną nawierzchnię, a samoloty mogą korzystać z dróg kołowania: Alfa, Delta, Foxtrot, Hotel i Sierra – dodaje.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Drogi w technologii betonowej
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony