Partner serwisu

PZPB: Sytuacja w budownictwie „umiarkowanie zła”

ep. 04.07.2022

PZPB: Sytuacja w budownictwie „umiarkowanie zła”
fot. Pixabay
Firmy budowlane postrzegają ogólną sytuację w budownictwie jako umiarkowanie złą. Mniejsze podmioty mają bardziej pesymistyczny obraz uwarunkowań gospodarczych budownictwa – wynika z analizy przygotowanej przez Damiana Kaźmierczaka, głównego ekonomistę Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Cykliczne badania koniunktury prowadzone przez GUS pokazują szczególny problem związany z materiałami. – Materiały budowlane nigdy nie były dla firm tak drogie, jak obecnie – wskazuje Damian Kaźmierczak z PZPB. W badaniu GUS ponad 77 proc. firm przyznało, że ten aspekt jest dla nich barierą w prowadzonej działalności.

Problemem jest także dostępność materiałów. – Ostatni raz takie kłopoty z dostępnością materiałów budowlanych jak dziś miały miejsce w 2007 r. – zauważa Damian Kaźmierczak. W czerwcu na taki problem, jako barierę w działalności wskazało niespełna 17 proc.

Ponad 41 proc. firma wskazało, że barierą w działalności jest dla nich niedobór pracowników. Skala problemu, mimo że spora, jest jednak mniejsza niż w okresie kumulacji robót w latach 2007-2008 i 2018-2019. – To prawdopodobnie z tego powodu odpływ pracowników z Ukrainy nie jest dla polskich firm budowlanych tak dotkliwy, jak się tego początkowo obawiano – komentuje Damian Kaźmierczak i przestrzega, że problem może się nasilać po przyspieszeniu inwestycji infrastrukturalnych spodziewanym w okolicach roku 2024 r. W 2024 roku branża ruszy w silniejszym tempie po spadku nowych inwestycji w latach 2022-2023.

Firmy, które na razie mają co robić, mierzą się także z silną presją na wzrost wynagrodzeń, za czym stoi przede wszystkim inflacja. Koszty zatrudnienia są barierą w działalności dla więcej niż 70 proc. firm badanych przez GUS.

Ze statystyk GUS-u wynika także, że w czerwcu tego roku branża wykorzystywała niespełna 83 proc. swoich mocy produkcyjnych.

Jeśli chodzi o ocenę koniunktury w budownictwie oczami samych firm, to im mniejszy podmiot, tym niższa ocena – najgorzej sytuację widzą mikroprzedsiębiorcy, nieco lepiej małe, następnie średnie i stosunkowo najlepiej firmy duże. W sumie w czerwcu wskaźnik koniunktury dla budownictwa wyniósł minus 15,5. To lekkie pogorszenie w stosunku do poprzedzającego miesiąc kiedy wskaźnik ten wyniósł minus 14 proc.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony