Partnerzy serwisu:

Radni województwa pomorskiego obawiają się utraty Lotosu

ep. 23.03.2018

Radni województwa pomorskiego obawiają się utraty Lotosu
fot. Lotos
Ewentualna fuzja Orlenu i Lotosu będzie miała negatywne konsekwencje dla regionu – obawiają się radni województwa pomorskiego. Apelują o zaprzestanie działań w kierunku konsolidacji rynku paliw płynnych.
Temat połączenia Orlenu i Lotosu pojawił się na niedawnej sesji sejmiku województwa pomorskiego. Była to reakcja na list intencyjny z końca lutego tego roku, zapowiadający przejęcie Lotosu przez Orlen.

Choć część radnych uważała, że jest za wcześnie, by zajmować się tą sprawą, większość uznała, że właśnie teraz, gdy sprawa jeszcze nie została zamknięta, jest właściwy moment na to, by wyrazić swoje stanowisko.
– Jeśli teraz nie będziemy o tym dyskutować, to kiedy? Czy wtedy, gdy decyzje zostaną podjęte i nie będzie można nic już zrobić? – mówił , cytowany w komunikacie prasowym marszałek województwa Mieczysław Struk. – Nie chcemy, by powtórzyła się sytuacja banku Nordea z 2014 r. Po konsolidacji z PKO Bankiem Polskim stracił swoją pozycję na rynku. Lotos jest bardzo ważny dla naszego regionu – podkreślił.

Radni wskazywali, że brakuje danych na temat skutków fuzji dla gospodarki Pomorza. Tu, dobrej myśli była część rannych reprezentująca PIS. – Wierzymy, że działania rządu są przemyślane i nie obiją się niekorzystnie na gospodarce regionu – stwierdziła, cytowana w komunikacie radna Danuta Sikora.

Zdaniem przewodniczącego Sejmiku Jacka Bendykowskiego centrum decyzyjne Lotosu powinno znajdować się na Pomorzu, gdyż wszystkie decyzje dotyczące jednej z wiodących spółek paliwowych mają wpływ na region.

Radni przyjęli uchwałę, w której podkreślają, że Grupa Lotos to ważna część gospodarki regionu, w dodatku ściśle powiązana z innymi sektorami gospodarki na Pomorzu. Dzięki jej obecności funkcjonuje wiele firm, które świadczą usługi dla Lotosu.

Podkreślano również fakt, że obecność Lotos to dla Pomorza nie tylko ogromne wpływy podatkowe i miejsca pracy, ale także istotna wsparcie działań badawczo-rozwojowych, tych z obszaru kultury czy inicjatyw społecznych.

– Lotos nie ma barw politycznych – podkreślał obecny na sesji senator Sławomir Rybicki. – Firma ma przede wszystkim ogromne znaczenie dla gospodarki województwa. Połączenie spółek spowoduje pogorszenie jakości i efektywności pracy. To zwykła centralizacja gospodarki – mówił.

Cześć radnych wojewódzkich podpisała się pod listem do Premiera apelującym o zaniechanie działań związanych z łączeniem dwóch paliwowych gigantów. Radni liczą na uzyskanie w tej sprawie poparcia parlamentarzystów z regionu.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony