Partner serwisu

Radom: Będzie rozbudowa płyty postojowej?

Justyna Urbaniak 10.11.2015

Radom: Będzie rozbudowa płyty postojowej?
fot. Port Lotniczy Radom
Port lotniczy z olbrzymim parkingiem i terminalem, ale bez odpowiedniej infrastruktury w strefie airside. Prezes radomskiego lotniska zapowiada, że wkrótce ruszy tu budowa płyty postojowej. Bez niej rozmowy z przewoźnikami nie będą efektywne i port nie pozyska żadnych linii.
Jeszcze do niedawna z Radomia latało dwóch przewoźników, dziś pozostał jeden – Air Baltic. Czeskie linie lotnicze Czech Airlines realizowały stąd loty do Pragi, ale po miesiącu współpracy, dwa tygodnie temu, zawiesiły loty. Władze portu są zaskoczone tą decyzją i nie wykluczają zakończenia sprawy w sądzie. Na razie przymierzają się jednak do budowy płyty postojowej. Ta obecna jest w stanie pomieścić tylko jeden samolot – powinna minimum trzy.

Czech Airlines nie poinformował przedstawicieli lotniska o tym, że lotów nie będzie, choć procedura w takiej sytuacji zobowiązuje przewoźnika do zawiadomienia portu na 48 godzin przed planowanym lotem o tym, że rejs się nie odbędzie. Czeski przewoźnik, zamiast wozić pasażerów do Radomia, wybrał jednak Warszawę. I to tam obecnie realizuje rejsy, które miały się odbywać z Radomia.

Dorota Sidorko, prezes radomskiego portu zapewnia, że rozmowy z przewoźnikami trwają, choć trudno jest je prowadzić, gdy ma się do dyspozycji taką infrastrukturę, jak lotnisko w Radomiu. Przewoźnicy uzależniają współpracę m.in. od budowy płyty postojowej i możliwości wykonywania lotów nocnych. Ale te nie mogą być wykonywane z Radomia m.in. ze względu na to, iż wówczas przekroczone byłyby normy hałasu. Tymczasem budowa płyty postojowej miałaby pochłonąć około 30 mln zł – i choć Radom nie ma pieniędzy na tę inwestycję, intensywnie myśli o jej realizacji. 30 mln zł to minimum, które trzeba zainwestować w płytę dla trzech samolotów i dobudowanie drogi kołowania. Spółka mogłaby wówczas czerpać zyski z udostępniania miejsca postojowego na płycie.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu, Wiesława Wędzionka, poza zbyt małą płytą postojową w infrastrukturze strefy airside radomskiego portu są też inne braki – pas startowy powinien mieć niemal 2500 m, a ma – 2000 m. Zbyt wąskie są też drogi kołowania, które powinny mieć 18 m przy tej klasie lotniska. A mają tylko 16 m. Te same drogi nie zapewniają też odpowiedniej nośności ciężkim samolotom. Potrzebne jest również oświetlenie nawigacyjne i system odwodnienia.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony