Partnerzy serwisu:

Rafako z widmem upadłości?

Redakcja 18.02.2021

Rafako z widmem upadłości?
fot. Pixabay
Duża firma z branży energetycznej – Rafako – jest zagrożona utratą płynności finansowej. Jej upadłość przyniosłaby ogromne straty w spółkach Skarbu Państwa – donosi Business Insider Polska.
Business Insider powołując się na informacje, do których dotarł, w tym raport PwC, pisze, że już w marcu Rafako może utracić płynność finansową. Środków zabraknie m.in. na wynagrodzenia dla pracowników.

Jeśli doszłoby to upadłości, jej konsekwencje dotknęłyby wiele podmiotów. „Z uwagi na powiązania właścicielskie oraz operacyjne potencjalna upadłość Rafako wpłynęłaby na dziesiątki polskich podmiotów, a w tym wiele spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Starty według PwC wyniosłyby ponad 1 mld zł” – pisze Busieness Insider. Wylicza, że Polski Fundusz Rozwoju, który posiada niecałe 10 proc. udziałów w firmie, straciłby 51 mln zł, a Tauron, który korzysta z usług Rafako traciłby ok. 40 mln zł miesiąc w miesiąc.

Kolejnych blisko 300 mln zł straciłyby podmioty prywatne.

Konsekwencje bankructwa znaczącej spółki energetycznej byłyby także mocno odczuwalne na lokalnym rynku pracy. Rafako jest bowiem pracodawcą dla ok. 1300 pracowników.

Ich zwolnienie doprowadziłoby do wzrostu bezrobocia w powiecie raciborskim, gdzie firma ma swoją siedzibę, o ok. 77 proc. Straty dla samorządu mogłyby wynieść kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

Busiesss Insider podaje, że upadłość Rafako jest bardzo realnym scenariuszem. Ratunkiem może być pomoc ze strony państwa. W grudniu firma złożyła w grudniu 2020 r. wniosek o 50 mln zł pomocy publicznej w ramach Polityki Nowej Szansy – pisze BI. Czeka na decyzję Agencji Restrukturyzacji Przemysłu. Pozytywna umożliwi kontynuowanie restrukturyzacji.

„Według PwC jednym z filarów powodzenia uratowania Rafako z opałów jest udzielenie finansowania płynnościowego do kwoty 120 mln zł. Firma powinna także odkupić 33,3 proc. akcji od PBG z dyskontem do ceny rynkowej. Proces ten powinien zostać zrealizowany najpóźniej do połowy marca 2021 r.” – czytamy w BI.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony