Partner serwisu

Rafako złoży wniosek o upadłość

ep. 12.01.2023

Rafako złoży wniosek o upadłość
fot. Marek Slusarczyk, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org
Zarząd Rafako zdecydował, że złoży wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Decyzja ma związek z wezwaniem do zapłaty ponad 1,3 mld zł wystosowanym przez Tauron.
Wczoraj spółka informowała, że Tauron Wytwarzanie wezwał Rafako do zapłaty kar umownych i odszkodowań na kwotę łączną ponad 1,3 mld zł. Mają być one związane z budową Bloku 910 MW w Jaworznie. Ta sytuacja spowodowała w Rafako stan niewypłacalności.

Jak podano, niezależnie od tego, Rafako w całości kwestionuje istnienie wierzytelności Tauron. Nazywa je bezzasadnymi i bezprawnymi.

„Działania prowadzone przez Grupę Tauron stanowią próbę przerzucenia na Rafako odpowiedzialności za zaistniałe awarie i obniżenia parametrów Bloku, które wynikają przede wszystkim ze spalania w kotle węgla nieznanego pochodzenia o parametrach niespełniających wymagań kontraktowych, a także wymagań stawianych dla paliwa przy tego typu obiektach energetycznych” – napisała spółka w specjalnym oświadczeniu.

Niemniej, jak podano, spółka liczy się z tym, że w świetle sporu z Tauronem odnośnie do roszczeń, „które niezależnie od tego, czy będzie zasadne w świetle faktów i prawa, może skutkować skierowaniem przez gwarantów roszczeń wobec Emitenta, żaden podmiot nie będzie zainteresowany inwestycją w Emitenta w ramach Procesu Inwestorskiego”. Rafako nie widzi też szansy na zawarcie ugody.

„Potencjalne skorzystanie przez Tauron Wytwarzanie z ustanowionych przez wykonawcę z Kontraktu gwarancji należytego wykonania Kontraktu, według predykcji i prognoz Zarządu Emitenta, uniemożliwi, a co najmniej istotnie ograniczy, możliwość ustanawiania przez Emitenta zabezpieczeń kontraktowych na potrzeby pozyskania przez Emitenta nowych kontraktów. Z tego też względu, z ostrożności i celem wypełnienia obowiązków nałożonych prawem na Zarząd Emitenta, podjęto decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości Emitenta, a nadto w tym samym dniu rozpoczęto prace nad rzeczonym wnioskiem, w trakcie których to prac kontynuowane będą oceny odnośnie do kwestii zaistnienia stanu niewypłacalności Emitenta, a także analizowane przyszłe zdarzenia dotyczące Emitenta i jego otoczenia” – podała Rafako.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony