Partner serwisu

Raport aktywów budowlanych 2015: Chiny światowym liderem

Leonard Dolecki 30.10.2015

Raport aktywów budowlanych 2015: Chiny światowym liderem
fot. Wilson Adams, commons.wikimedia.org, CCA
Firma Arcadis stawia tezę, że dobrze prosperujące społeczeństwo opiera się na dobrze rozwiniętym środowisku architektonicznym i sprawdza status aktywów budowlanych w poszczególnych krajach. Według raportu „Arcadis Global Built Asset Wealth Index 2015”, na każdego mieszkańca ziemi przypada ok. 30 tys. dolarów aktywów budowlanych. W zestawieniach pierwsze miejsce zajmują Chiny i Katar.
Raport zaprezentowany przez firmę Arcadis przedstawia rozkład bogactwa na świecie pod względem wybudowanej infrastruktury, która przyczynia się do prosperowania państwa. W statystykach uwzględniono 32 kraje, które stanowią łącznie ok. 87% światowego PKB. W porównaniu z 2013 rokiem, kiedy suma aktywów budowlanych na całym świecie wynosiła ok. 8 bilionów dolarów, w 2015 roku sięga ona 2018 bilionów dolarów.

Chiny na czele

W porównaniu państw na pierwszym miejscu znajdują się Chiny, których udział stanowi 22,35% i wynosi 47,6 bilionów dolarów. Na kolejnych miejscach podium znajdują się odpowiednio Stany Zjednoczone, których wynik stanowi 17,28% całości i osiąga poziom 36,8 bilionów dolarów, oraz Japonia z wynikiem 18 bilionów dolarów.

Chińskie inwestycje w infrastrukturę wynoszą 9% PKB. Jest to bardzo wysoki poziom. Widać to np. porównując go z tym wynikiem, który zanotowano w przypadku USA. Tam inwestycje w infrastrukturę to 2% PKB.

Katar z najlepszym wynikiem na mieszkańca

Najbogatszym społeczeństwem okazują się mieszkańcy Kataru. Tam na obywatela przypada 198,124 tys. dolarów kapitału budowlanego. Na kolejnym miejscu w tym zestawieniu znajduje się, wyprzedzony w porównaniu z poprzednim rankingiem, Singapur z wynikiem 191,621 tys. dolarów. Na trzecim miejscu znalazł się Hong Kong z wynikiem 159,991 tys. dolarów na mieszkańca, na czwartym Japonia 143,642 tys. dolarów.

Tak ogromne inwestycje infrastrukturalne, które sprawiły, że Katarczycy stali się najbogatszym społeczeństwem na globie, będą owocować w kolejnych latach. W ostatnim czasie w tym miejscu realizowano projekty mieszkalne i niemieszkalne, które przyciągały zagranicznych inwestorów. Ta tendencja będzie się najprawdopodobniej utrzymywać. Obecnie Katar ma najszybciej rozwijający się przemysł budowlany w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej. Tempo wzrostu ocenia się tam na 18%.

Świat cierpi na brak inwestorów

Wiele krajów z grupy G7 odnotowuje duży spadek wartości wybudowanej infrastruktury w porównaniu z rokiem 2014. Największy z nich przypada na Japonię, który wyniósł tam aż 4,6 biliona dolarów. Duża strata netto dotknęła także Niemcy.

Taka sytuacja ciągnie za sobą brak inwestorów, który szczególnie zauważalny jest w krajach wysoko rozwiniętych. Brak inwestycji dotyka takie kraje jak Francja czy Rosja, uchronić przed nim udało się Stanom Zjednoczonym. Jednak najbardziej odczuła go Hiszpania, gdzie ten współczynnik wyniósł najwięcej spośród wszystkich państw w zestawieniu, i osiągnął 3,8% PKB.

Polska ze wzrostem

Światowa gospodarka zwalnia, można to wywnioskować z tegorocznych wyników. W Europie przed spadkiem aktywów budowlanych udało się uchronić jedynie Hiszpanii, Belgii, Turcji i Polsce. Te kraje ratują się inwestycjami publicznymi, a zapas wybudowanych aktywów pochodzi ze skarbów państw. Średnia wartość posiadanych przez kraje aktywów jest 2,9 razy większa niż ich PKB. Polska znajduje się ponad tą wartością.

Łączna wartość aktywów budowlanych naszego kraju obecnie osiąga 2 biliony dolarów i ma on się utrzymać przez kolejne lata. Ponadto Polska utrzymuje się powyżej średniej w przypadku aktywów budowlanych na mieszkańca. Obecnie ten wskaźnik wynosi 50,704 tys. dolarów na każdego Polaka.

Perspektywa przesunięcia aktywów

Raport, w perspektywie na kolejne 10 lat, przewiduje znaczne przesunięcie aktywów budowlanych z zachodu na wschód. Kraje, które będą chciały utrzymać najwyższy poziom tego współczynnika lub osiągnąć jego wzrost będą skazane na podejmowanie długoterminowych, wiążących decyzji. Ważne będzie także przeznaczenie konstruowanej infrastruktury. Najistotniejsza będzie ta, która podtrzyma rozwój gospodarczy.

Największy wzrost przewiduje się w gospodarce chińskiej. Tam, w 2025 roku wartość aktywów budowlanych ma osiągnąć 97 bilionów dolarów. Będzie to dwa razy więcej niż w USA, które wyląduje na drugim miejscu z wynikiem 45 bilionów dolarów, oraz więcej niż zsumowane aktywa budowlane państw znajdujących się na miejscach od drugiego do piątego. Kolejno po Chinach i USA w rankingu mają się znaleźć Japonia (16 bilionów dolarów), Indie (23 biliony dolarów) i Niemcy (10 bilionów dolarów).

Przewidywania, w raporcie opublikowanym przez firmę Arcadis, przerzucają większość aktywów do Chin i pokazują, że jeśli obecna tendencja się utrzyma to Chiny, pod względem aktywów budowlanych, będą coraz znaczniej utrzymywać się na poziomie światowego lidera. Jednak aktywa budowlane są uzależnione od innych aspektów gospodarki, a ta, także w chinach, zwalnia. W takiej sytuacji wynik 97 bilionów w roku 2025 może być trudny do osiągnięcia.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony