Partnerzy serwisu:

Raport BŚ o polskich drogach: Słaba infrastruktura, zbyt łagodne prawo

wlados wlados 07.03.2014

Raport BŚ o polskich drogach: Słaba infrastruktura, zbyt łagodne prawo
fot. GDDKiA
Bank Światowy przygotował raport na temat stanu dróg, bezpieczeństwa, prawa drogowego oraz zachowania polskich kierowców. Wytyka w nim Polsce wiele błędów – informuje ISBnews.

Główne uwagi Banku Światowego, które znalazły się w raporcie, to łagodne prawo drogowe, słaba infrastruktura i zła organizacja działań na rzecz bezpieczeństwa. Radosław Czapski z Banku Światowego tłumaczy, że wprawdzie poprawia się sieć dróg, ale wciąż mamy wiele do zrobienia.

Problemy do rozwiązania

Raport mówi m.in. o zbyt wysokich limitach prędkości i nierespektowaniu ich przez kierowców. Zwraca też uwagę na niedostateczne rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa, np. brak barier ochronnych przy drogach. Raport wskazuje, że choć w Polsce jest wiele organów zajmujących się bezpieczeństwem drogowym, to nie ma jednej organizacji, która by koordynowała te działania. Bezpieczeństwo nie jest priorytetem także dla samych kierowców, którzy podczas wyboru auta nie kierują się kwestiami bezpieczeństwa. Raport mówi również o wciąż rosnącym problemie z nietrzeźwymi kierowcami oraz dużą liczbą ofiar wśród pieszych.

W zeszłym roku w Polsce liczba wypadków spadła o 3 procent, rannych o 4 procent, a zabitych o 6 procent. Mimo to statystyki drogowe plasują nas na końcu Europy. W 2013 roku w 350 tysiącach wypadków rannych zostało ponad 44 tysiące osób, a zabitych ponad 3300.

30 mld zł rocznie strat przez wypadki

Według Andrzeja Markowskiego, psychologa transportu, w Polsce wciąż traktuje się pieszego jako słabszego wobec kierowcy – jest to pozostałość po postkomunistycznej mentalności, gdzie nie liczy się równość wobec prawa, a siła. Psycholog podał przykład Wielkiej Brytanii, gdzie większość kierowców zatrzymuje auto na widok pieszego przy przejściu. W naszym kraju to wciąż samochód, nie pieszy, rządzi na drodze.

Maciej Mosiej, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, podkreślił, że wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze skali strat wynikających z wypadków drogowych. Te w ciągu roku kosztują społeczeństwo aż 30 miliardów złotych.

Cały artykuł

 


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fotoradary i bezpieczeństwo na drogach
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony