Partnerzy serwisu:

Raport policyjny: prawie 26 tysięcy pijanych kierowców podczas wakacji

Redakcja/inf. pras. 05.09.2019

Raport policyjny: prawie 26 tysięcy pijanych kierowców podczas wakacji
Powakacyjny raport policji dotyczący wypadków drogowych i trzeźwości kierowców nie przedstawia się optymistycznie. Pijanych osób za kierownicą było aż o 2 tysiące więcej niż w ubiegłe lato, a w wypadkach zginęło ponad 600 osób. To pierwsze wakacje od dekady z tak dużym wzrostem liczby kierowców będących pod wpływem alkoholu.
Z danych zgromadzonych przez funkcjonariuszy policji wynika, że przez trwający 75 dni wakacyjny okres od czerwca do sierpnia doszło do 6800 wypadków na drogach, w których zginęły 644 osoby, a 8 tysięcy zostało rannych.

„Potencjalnych zabójców” o 2 tysiące więcej

Podczas gdy w 2018 roku w okresie letnim zatrzymano około 23 tysiące pijanych kierowców, w tym roku było ich aż o 2 tysiące więcej, bo aż 25 885.
− Dane, o których mówimy to dane wstępne. Szacujemy, ze to będzie o około 2 tys. osób więcej niż to było rok temu. Obserwujemy pierwszy raz od dekady wzrost liczby ujawnianych kierowców pod wpływem alkoholu. – podkreślił podinsp. Radosław Kobryś podczas środowego briefingu Komendy Głównej Policji.
Takie dane wiążą się z wszechobecnym przyzwoleniem na spożywanie alkoholu, jego obecność w mediach i kulturze. Podczas wakacji, w sezonie urlopowym luźne podejście do tematu alkoholu zwiększa swój zasięg. Nieodpowiedzialnych kierowców, którzy po spożyciu napojów wysokoprocentowych decydują się prowadzić samochód, rzecznik prasowy KGP Mariusz Ciarka nazwał w rozmowie z TVN24 „potencjalnymi zabójcami”.

Koniec akcji „Bezpieczne wakacje 2019”

Dane z trzech ostatnich miesięcy są równocześnie podsumowaniem akcji „Bezpieczne wakacje 2019”. Akcja była realizowana we współpracy z instytucjami realizującymi funkcje publiczne oraz za pomocą Internetu i innych mediów. Była skierowana zarówno do dzieci, jak i dla dorosłych. W ramach „Bezpiecznych wakacji 2019” w każdym województwie zostały powołane specjalne grupy SPEED, które wykryły 54 tys. wykroczeń. Chociaż liczba pijanych kierowców przerażająco wzrosła, to nie oni byli najczęstszą przyczyną wypadków na drogach. Najczęściej do tragedii dochodziło w wyniku przekroczenia prędkości – zatrzymano ponad 2,1 tysięcy praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

Co z tym zrobić?

Zaostrzenie kar i przepisów może nie być wystarczającym antidotum na pijanych kierowców. Ważne jest także wprowadzenie odpowiedniej redukcji szkód. − W godzinach nocnych nie kupują alkoholu ci, którzy wrócili z pracy. W tych godzinach szukają alkoholu, ci którzy już są pod wpływem. Przy okazji zamykania punktów sprzedaży spada liczba wydarzeń, które zajmują policję, jest bezpiecznie – mówił TVN24 były prezes Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony