Partner serwisu

Raporty: W lutym upadło 13 firm budowlanych

Edyta Wsół 12.03.2015

Raporty:  W lutym upadło 13 firm budowlanych
fot. ilco, sxc.hu
Luty 2015 roku przyniósł 60 upadłości polskich firm, w tym sześciu budowlanych. Rok wcześniej w tym samym miesiącu upadły 72 podmioty, w tym 20 z branży budowlanej – analizuje Euler Hermes.
W budownictwie będzie lepiej

Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes, przyznaje, że rynek budowlany oczyścił się z pewnością z firm, które były na tyle słabe finansowo, że nie poradziły sobie ze spowolnieniem na budowach w III i IV kwartale 2014 roku.

– Cały ubiegły rok branża budowlana zamknęła ponad 3-procentowym wzrostem wartość produkcji budowlano-montażowej. Nie jest to więc spektakularne odbicie, nie zapowiada go także zmiana w liczbie pozwoleń na budowę. Mniejsza liczba upadłości wykonawców prac budowlanych wiosny nie czyni z innego powodu: obserwujemy spłaszczenie koniunktury w budownictwie – komentuje Starus.

Od dwóch lat zimy w Polsce są łagodne, mniejsza jest też liczba inwestycji infrastrukturalnych, rozliczanych ze środków publicznych na koniec roku – skutkuje to brakiem odbicia wczesną wiosną, gdyż na rynku jest w tym okresie mniej pieniędzy.

– Obecnie zjawisko wiosennego odbicia jest bardzo ograniczone, a producenci i dystrybutorzy materiałów budowlanych muszą się przygotować na bardziej stały, płaski cykl popytu na swoje produkty. Spodziewamy się, iż w perspektywie całego roku branża budowlana będzie mierzyć się z podobnymi wyzwaniami i osiągać podobne wyniki jak w roku ubiegłym – dodaje Starus.

Upadłości w województwach

W województwie śląskim problemy zakończone bankructwem miały w lutym głównie firmy usługowe i budowlane (dwie). W województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim upadały głównie firmy handlowe.

Od początku roku najwięcej firm upadło w województwie mazowieckim i śląskim (po 16), potem w małopolskim (15) i wielkopolskim (13). Najmniej upadłych firm zanotowano w województwie opolskim 0 żadnej, po jednej z kolei w województwie podlaskim i świętokrzyskim.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony