Partner serwisu

Reuters: Orlen uzyska zgodę UE na przejęcie Lotosu

Magdalena Romanowska 29.06.2020

Reuters: Orlen uzyska zgodę UE na przejęcie Lotosu
fot. PKN Orlen
Jak poinformowała agencja Reuters, PKN Orlen ma uzyskać zgodę Unii Europejskiej na przejęcie grupy Lotos. Przedmiotem wątpliwości europejskich urzędników były obawy o monopolizacji rynku. PKN Orlen przedstawił nowe propozycje mające temu zapobiec.
Komisja Europejska bada wniosek w sprawie przejęcia Lotosu przez PKN Orlen od lipca ubiegłego roku. Spółka oraz Ministerstwo Energii już dwa lata temu podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad grupą Lotos.

Na liście zastrzeżeń Brukseli znalazł się między innymi rynek hurtowy paliwa, ponieważ, zdaniem unijnych urzędników, transakcja doprowadziłaby do stworzenia pewnego monopolu na poziomie dostaw z rafinerii. Po połączeniu Orlen i Lotos byłyby liderem na rynku niedetalicznych dostaw paliw.

Formalne zastrzeżenia Komisja Europejska przekazała na początku kwietnia br. Po rozmowach przedstawicieli Orlenu z KE, w maju spółka przedstawiła program środków zaradczych. Na koniec maja Komisja poinformowała o wydłużeniu czasu wydania decyzji do 22 lipca.

Amerykańska agencja Reuters podaje, że PKN Orlen zadeklarował chęć sprzedania udziału w Lotos Air BP Polska, zobowiązując się przy tym do dostarczenia LABP paliwa lotniczego i corocznego zwiększania zaopatrywania w spółki. Umożliwi to powstanie realnego konkurenta dla Orlenu.

W pakiecie propozycji znalazły się również ustępstwa w obszarach hurtowego rynku paliw, segment detaliczny, paliw lotniczych, asfaltów i smarów.

Jak podaje Reuters, Unia Europejska ma zaakceptować podane propozycje i dać Orlenowi zielone światło na przejęcie grupy Lotos. Przedstawiciele spółki nie wypowiedziały na ten temat, informując tylko agencję o ,,końcowym etapie negocjacji z Komisją.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony