Partnerzy serwisu:

Rosyjski minister pisze do KE ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Leonard Dolecki 11.09.2018

Rosyjski minister pisze do KE ws. przekopu Mierzei Wiślanej
fot. MGMiŻŚ
Wiceminister rolnictwa Federacji Rosyjskiej, szef Federalnej Agencji Rybołówstwa Ilja Szestakow zwrócił się do Komisji Europejskiej ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej apeluje aby „nie ulegać rosyjskiej narracji”.
Rosjanie przeciwko przekopowi

Rosyjski wiceminister w piśmie do komisarza ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Velli zwraca uwagę, że budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną nie jest konsultowana ze stroną rosyjską i zagraża ekologii Zalewu Wiślanego. Szestakow zwrócił się o „przeprowadzenie wszechstronnej analizy możliwych skutków oraz podjęcie świadomej decyzji dot. przekopu Mierzei Wiślanej”, oraz jeżeli to konieczne, o „zabezpieczenie i wdrożenie szeregu środków w celu zrekompensowania szkód wodnych zasobów biologicznych i ich siedlisk”.

– To kolejna próba zablokowania tej strategicznej dla Polski inwestycji. Apeluję do polityków i ekologów, by nie ulegali rosyjskiej narracji – stwierdza minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. – To dziwne, że argumenty ekologiczne są dziś używane przez kraj, dla którego ekologia nigdy nie była priorytetem. Oceniam to jako próbę zablokowania budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Apeluję do polityków opozycji i ekologów, by nie ulegali rosyjskiej narracji – dodaje.

Kolejny sprzeciw ze wschodu

Nie jest to pierwszy sygnał sprzeciwu strony rosyjskiej w sprawie budowy kanału żeglugowego pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. W kwietniu 2017 roku Anton Alichanow, pełniący obowiązki gubernatora obwodu kaliningradzkiego, wypowiadał się na ten temat (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

– Nawiązując do tych niefortunnych stwierdzeń strony rosyjskiej, myślę, że nie ma to żadnego znaczenia dla tego procesu, który jest realizowany – skomentował wtedy sytuację, Marek Gróbarczyk, szef MGMiŻŚ.

Dyskusyjna inwestycja

Rządowi przedstawiciele cały czas zaznaczają, że budowa przekopu Mierzei Wiślanej jest niezwykle ważna dla całej Polski. – Inwestycja ma ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa oraz rozwoju gospodarczego północno-wschodniej Polski. Jest realizowana z poszanowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska – podkreśla minister Marek Gróbarczyk.

Przedsięwzięcie ma jednak swoich przeciwników również w naszym kraju. Najsilniejszy głos sprzeciwu słychać z województwa, w którym inwestycja jest zlokalizowana. Mocne argumenty, za mocniejszym przemyśleniem projektu stawia marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Po wyrażeniu negatywnej opinii dot. przekopu Mierzei Wiślanej, należący do Platformy Obywatelskiej marszałek województwa pomorskiego został ostro skrytykowany m.in. przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Sekretarz stanu w tym resorcie, Grzegorz Witkowski powiedział na antenie TVP – „Mam pytanie do polityków Platformy Obywatelskiej na Pomorzu: Z kim grają? Z Kremlem czy z Warszawą?”

Jak podaje MGMiŻŚ – budowa kanału rozpocznie się w IV kwartale 2018 roku i potrwa do 2022 roku (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). Koszt inwestycji ma wynieść 880 milionów złotych i w całości ma być pokryty z budżetu państwa.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony