Partnerzy serwisu:

Rozbieżne koncepcje dla dworca Puławy Miasto

Łukasz Pastor 01.06.2015

Rozbieżne koncepcje dla dworca Puławy Miasto
fot. Muri, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Wciąż nie ma jasnego stanowiska w sprawie przyszłości dworca kolejowego Puławy Miasto. Władze PKP chcą w miejsce dzisiejszego obiektu wybudować nowy budynek, a przedstawiciele tamtejszego ratusza - pomimo analizy nowych koncepcji architektonicznych - upierają się przy pozostawieniu dzisiejszego obiektu i jego wyremontowaniu. Problem w tym, że już kilka tygodni temu rozstrzygnięto przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie budynku nowego dworca.
PKP SA przedstawiły władzom puławskiego ratusza kilka wizualizacji nowego budynku i jego otoczenia. Sprawą zajęła się komisja architektury miasta, ale ostatecznie żadna z trzech koncepcji proponowanych przez PKP nie wzbudziła zainteresowania radnych. Dlatego władze miasta przesłały swoje uwagi co do przyszłości dworca, ale nie wybrały żadnej z propozycji PKP, natomiast wskazały inną koncepcję polegającą na pozostawieniu dzisiejszego budynku. – Żadna z zaproponowanych nam wersji nie jest od niego ładniejsza, a poza tym należy wziąć pod uwagę funkcje, jakie ten dworzec ma spełniać przy założeniu, że ilość pasażerów będzie rosła – mówił na łamach „Dziennika Wschodniego" Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław.

Nie wiadomo jednak, jaki będzie ostateczny finał wniosku o niewyburzanie istniejącego gmachu dworca. Niedawno przedstawiciele miasta spotkali się z członkiem zarządu PKP Jarosławem Batorem, chcąc przekonać go do pozostawienia istniejącego budynku. Póki co jednak nie zapadła jeszcze żadna decyzja w tej sprawie. Pewne jest jednak to, że władzom Puław może być ciężko przekonać kolejarzy, ponieważ jest już wykonawca zaplanowanych przez PKP robót. Dodatkowo zarówno miasto, jak i powiat, odrzuciły ofertę inwestora zagospodarowania części powierzchni obiektu na własne cele.

Przetarg na przebudowę dworca Puławy Miasto rozstrzygnięto w kwietniu. Według specyfikacji przetargowej, ma zostać rozebrany dzisiejszy dwukondygnacyjny obiekt i w jego miejscu ma stanąć nowy, jednokondygnacyjny. Przebudowie ma zostać poddany również budynek mieszkalny. Ma zostać także uporządkowany teren wokół dworca. Zaplanowano też przebudowę budynku mieszkalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Szacowana wartość projektu to około 2,8 mln zł. Wykonawca ma niecały rok na wykonanie prac.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony