Partner serwisu

Duże środki na "Spichlerz Północy"

Magdalena Chajzler 19.11.2022

Duże środki na "Spichlerz Północy"
fot. Elewarr
W Bartoszycach został podpisany list intencyjny związany z realizacją projektu „Spichlerz Północy”. Chodzi o rozbudowę powierzchni magazynowej w oddziale Elewarru w Malborku.
Magazyn zbożowy wizytował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Jak stwierdził szef resortu rolnictwa projekt „Spichlerz Północy” ma ogromne znaczenie dla rolnictwa na Warmii i Mazurach, gdzie znajdują się duże towarowe gospodarstwa, a magazyny zbożowe na północy mają szczególne znaczenie ze względu na to, że znajdują się w bliskiej odległości portu. To istotne kwestie mające bezpośredni wpływ na pomoc w eksporcie ukraińskiego zboża.

Wizyta wiceministra w Bartoszycach była okazją do podpisania listu intencyjnego, w którym strony – Krajowa Grupa Spożywcza i Elewarr – zadeklarowały wolę realizacji projektu „Spichlerz Północy”.

- Spichlerz Północy to kolejny element rozbudowy Krajowej Grupy Spożywczej – podkreślił Henryk Kowalczyk. - Elewarr już spełnił swoją rolę, nie pozwalając na destabilizację rynku zbóż u progu żniw, kiedy próbowano wywołać na tym rynku panikę – dodał.

Magazyn w Bartoszycach jest jednym z pięciu magazynów zbożowych oddziału Elewarru w Malborku. Jego pojemność to 51,4 tys. ton. Zdolność przyjęcia zboża do magazynu wynosi ok. 1000 ton/dobę
w transporcie samochodowym i tyle samo w transporcie kolejowym.

Obecny na spotkaniu wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwa stwierdził z kolei, że w północno-wschodniej Polsce infrastruktura Elewarru przez lata pozostawała niedoinwestowana i stąd narodził się projekt „Spichlerz Północy”, który ma wykorzystać potencjał województwa warmińsko-mazurskiego. Elewarr posiada magazyny we wspomnianych już Malborku i Bartoszycach oraz w Braniewie, Ornecie i Pieniężnie. Na lata 2023 – 2027 przewidziano 250 mln zł na rozbudowę i modernizację tych magazynów.

Jak wskazują przedstawiciele Elewarru większa powierzchnia magazynowa zostanie przeznaczona zarówno pod rezerwy strategiczne, które odpowiadają za bezpieczeństwo kraju oraz przełoży się na wyższy eksport zbóż przez porty bałtyckie.

Ukraina plasuje się w pierwszej dziesiątce producentów najważniejszych zbóż na świecie. Wolumen eksportu w roku 2021/2022 wyniósł około 12 mln ton. W sezonie 2022/2023 (stan na koniec września 2022 r.) przetransportowano 2,3 mln ton pszenicy, 598 tys. ton jęczmienia, 2,4 tys. ton żyta, 4 mln ton kukurydzy, 20,6 tys. ton mąki, co daje łączny wynik około 6,9 mln ton, czyli o 43% mniej niż w poprzednim sezonie.

Cały czas działa korytarz zbożowy, przez który od jego uruchomienia z ukraińskich portów wypłynęło ponad 200 statków eksportujących płody rolne do Azji, Europy i Afryki. Ostatnie tygodnie niosły ze sobą dozę niepewności o dalsze losy korytarza, ponieważ dotychczasowa umowa między Ukrainą a Rosją miała wygasnąć 19 listopada, jednak zdołano, dzięki mediacji ONZ i Turcji, wynegocjować jej przedłużenie o kolejne 120 dni.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony