Partnerzy serwisu:

Rozbudowa trasy z Olecka do Suwałk z ofertami na projekt

Przemysław Farsewicz 22.06.2021

Rozbudowa trasy z Olecka do Suwałk z ofertami na projekt
Fot. Google Maps
Poznaliśmy zainteresowane firmy przetargiem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Przedmiotem postępowania jest opracowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy drogi z Olecka do Suwałk. W przyszłości prace mogłyby objąć prawie 12 km traktu.
Zamówienie dotyczy drogi wojewódzkiej nr 653, która łączy Olecko z Suwałkami. Analizą objęty będzie wyłącznie odcinek do graniczy województwa warmińsko-mazurskiego o długości 11,8 km. Obecny trakt posiada klasę G. Szerokość jezdni wynosi dziś około 6 m. Projektant w opracowaniu uwzględni dodatkowo wchodzące w skład drogi 2 obiekty inżynieryjne (most oraz kładka dla pieszych) oraz 25 przepustów.

Zakończenie przetargu przyniosło pięć ofert. Tylko jedna z nich została wyceniona poniżej 1 mln zł. Konsorcjum firm Biuro Inżynierii Komunikacyjnej Profil oraz Biuro Projektowe Dromax wyceniło sporządzenie dokumentacji na 965 tys. zł. Na 1,13 mln wyceniło prace Pracownia Projektowo-Konsultingowa Dróg i Mostów z Olsztyna. Powyżej 1,2 mln zł chcą Drombud, a także Biuro Konsultingowo-Doradcze Euroekspert. Najdroższą ofertę złożyła firma Highway na kwotę 1,46 mln zł. Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał 26 miesięcy na opracowanie całej dokumentacji. Wybór oferty nastąpi po analizie ceny (60 proc.) oraz okresu udzielonej gwarancji (40 proc.). Wszyscy zadeklarowali 5-letni okres.

W ramach opracowania dokumentacji dla rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 653 na odcinku Olecko – granica województwa, wykonawca będzie miał zadanie przygotować aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych, dokumentację geotechniczną. Będzie musiał także zinwentaryzować stan istniejący i przygotować projekt budowlany oraz skompletować niezbędne materiały do złożenia wniosku o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Konieczne będzie także opracowanie projektu wykonawczego wraz ze specyfikacjami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlanych.

Remont drogi planowany jest od skrzyżowania z drogą krajową nr 65, jednak przebudowa nie obejmowałaby samego skrzyżowania. Zakończenie robót zaplanowano na graniczy województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie chce aby droga po przebudowie miała klasę drogi G. Utrzymany będzie układ po jednym pasie w każdą stronę. Nośność nawierzchni będzie dostosowana do 115 kN/oś. Zapewnione ma być 1,5 metra szerokości poboczy gruntowych.

Na konieczność remontu drogi wojewódzkiej już w 2019 roku zwracały uwagę władze Olecka. W uzasadnieniu Rady Miejskiej informowano, że droga, której zarządcą jest Zarząd Dróg Wojewódzki w Olsztynie, od wielu lat zasługuje na przeprowadzenie generalnego remontu. – Brak nakładów bieżących, jak i inwestycyjnych na przestrzeni wielu lat doprowadziły do bardzo złego stanu nawierzchni drogi w postaci nierówności jezdni, licznych ubytków asfaltu w szczególności w krawędziach jezdni oraz niestabilnych, nierównych i dziurawych poboczy – czytamy. Jak podkreślają władze miasta, jest to wąska droga o dużym natężeniu ruchu, w związku z powstałymi w ostatnich latach zakładami produkcji drzewnej, z dużą ilością samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych z naczepami.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony