Partnerzy serwisu:

Rozpatrywanie odwołań od decyzji środowiskowej dla Przekopu Mierzei potrwa dłużej

Elżbieta Pałys 25.02.2019

Rozpatrywanie odwołań od decyzji środowiskowej dla Przekopu Mierzei potrwa dłużej
Fot. Google Maps
Do 19 kwietnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przedłużyła czas na rozpatrzenie odwołań, które wpłynęły w związku z decyzją środowiskową dla przekopu Mierzei Wiślanej.
Chodzi o dokument wydany 5 grudnia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Określa on warunki środowiskowe dla budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w miejscowości Nowy Świat. Od decyzji wpłynęły odwołania, których rozpatrywaniem zajmuje się Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Instytucja poinformowała właśnie o przedłużeniu terminu rozpatrzenia wszystkich uwag.

Jako termin, do którego odwołania zostaną rozpatrzone wskazano 19 kwietnia. Powodem, dla którego nie uda się tego zrobić w ustawowym terminie jest konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego – poinformowano.

Chodzi o inwestycje, w ramach której ma powstać kanał żeglugowy o długości 1,3 km i 5 metrach głębokości. Ma on umożliwić wpływania do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m i szerokości 20 m.

15 lutego wojewoda pomorski wydał decyzję zezwalającą na realizację przekopu, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności. Na jej podstawie jeszcze tego samego dnia ruszyła wycinka drzew. 20 lutego poinformowano o zakończeniu tych prac. Inwestycja, która jest priorytetem dla strony rządowej budzi kontrowersje, w tym m.in. środowisk ekologicznych, w tym Greenpeace i Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia uważają. Uważają one, że inwestycja nie ma uzasadnienia ekonomicznego i społecznego. Krytykują też pośpiech polegający na rozpoczęciu wycinki mimo braku ostatecznej decyzji środowiskowej. Organizacje poinformowały, że złożyły skargę na rozpoczęcie prac została złożona skarga do Komisji Europejskiej.

Koszt tej inwestycji został oszacowany na 880 mln zł, choć biorąc pod uwagę obecne realia rynkowe, kwota ta będzie dalece niewystarczająca. Sam przekop ma być wykonany do 2022 roku.

Obecnie trwa przetarg na wykonanie wyłonienie wykonawcy pierwszego etapu inwestycji. Termin składania ofert przypada w połowie kwietnia.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony