Partner serwisu

Rozpoczął się remont starego mostu w Cigacicach

Magdalena Romanowska 21.04.2020

Rozpoczął się remont starego mostu w Cigacicach
fot. Wikimedia Commons, CC BY 3.0, MOs810
Prawie stuletni most w miejscowości Cigacice w województwie lubuskim zostanie wyremontowany. Praca rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu, a wykonawcą jest konsorcjum firm PBW Inżynieria i Probudowa. Podczas przebudowy most zostanie zamknięty, a ruch pojazdów skierowany na przeprawę znajdującą się w ciągu drogi ekspresowej S3.
Remont starego mostu w Cigacicach to wyczekiwana inwestycja. Most powstał w 1925 roku, w 1945 roku doszło do zniszczenia jednego z przęseł. Wyremontowano go w latach 50.

W ostatnich miesiącach mieszkańcy powiatu bardzo zabiegali o tę przebudowę. Przejście było przez nich blokowane kilka razy w ramach protestu mającego zmobilizować władze do działania w sprawie renowacji obiektu. Most znajduje się obecnie w bardzo złym stanie – w ubiegłym roku nie mogły nim już przejeżdżać pojazdy ważące więcej niż 3,5 tony.

30 sierpnia 2019 roku udało się uzyskać dofinansowanie remontu mostu w Cigacicach od premiera Mateusza Morawieckiego. Dotacja miała pokryć 80 proc. kosztów, czyli ok. 12 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych. Pierwotny kosztorys zakładał 15 mln, tymczasem zwycięska oferta złożona przez wykonawcę opiewa na ok. 12 mln.

Umowę z konsorcjum firm PBW Inżynieria i Probudowa z Wrocławia podpisano w lutym 2020 roku. Jak mówił Gazecie Lubuskiej Jacek Garbacz, przedstawiciel konsorcjum, firmy wykorzystają cały swój potencjał projektowy i wykonawczy, aby zakończyć budowę jak najszybciej. Wykonawca zapewnił, że ma świadomość cenności zabytku i będzie bardzo ostrożny podczas budowy. Remont ma potrwać do końca 2021 roku. Do tego czasu przeprawa będzie zamknięta, a mieszkańcy Cigacic będą musieli korzystać z mostu na Odrze w ciągu drogi S3.

W zakres prac wejdą roboty drogowo-mostowe, w tym roboty przygotowawcze, podbudowy, nawierzchnie, roboty wykończeniowe, elementy ulic, fundamentowanie − zbrojenie, beton, konstrukcje stalowe, izolacje, odwodnienie, łożyska, dylatacje, elementy zabezpieczające, roboty rozbiórkowe, organizacja ruchu, budowa sieci zasilania oświetlenia mostu drogowego. Zostanie wymieniona konstrukcja nawierzchni, ale wygląd mostu nie zostanie zmieniony.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obiekty inżynierskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony