Partnerzy serwisu:

Rozwój elektromobilności przyczyni się do wzrostu bezrobocia?

Magdalena Romanowska 14.01.2020

Rozwój elektromobilności przyczyni się do wzrostu bezrobocia?
fot. PSPA
Przeprowadzony w Niemczech Raport Narodowej Platformy Przyszłości Mobilności (NPM) wykazał, że wzrost produkcji samochodów elektrycznych może kosztować społeczeństwo nawet 410 tys. miejsc pracy. Dane raportu ujawnił niedawno niemiecki dziennik ekonomiczny Handelsblatt.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez grono doradcze niemieckiego rządu i umieszczonych w Raporcie NPM, w samym sektorze produkcji silników zagrożonych jest 88 tys. pracowników.

Jak czytamy w dzienniku Handelsblatt, powodem jest choćby liczba części w obu silnikach. Spalinowy składa się z co najmniej 1200 części, a elektryczny z około 200 części. Przy szybkim następowaniu przemian w transporcie, do uruchomienia silnika będzie potrzeba coraz mniej tłoków, przekładni czy uszczelek głowic cylindrów. Mówiąc wprost, poskutkuje to mniejszym zapotrzebowaniem na pracowników tego sektora.

Ekspertyza została przygotowana z powodu planów rządu, zgodnie z którymi do 2030 roku na niemieckich drogach ma się poruszać od 7 mln do 10 mln samochodów z napędem elektrycznym. Wnioski, jakie płyną z raportu są takie, że zwiększenie tej liczby w ciągu najbliższych lat może wywołać efekt domina, który obejmie nie tylko przemysł motoryzacyjny, ale również metalurgiczny i budowy maszyn.

Jednocześnie produkcja takiego auta jest tańsza. Wykorzystanie układu elektrycznego pozwala na łatwiejsze (i przeprowadzone mniejszym kosztem) wprowadzenie urozmaiceń. Nie ma potrzeby też produkowania silników o różnej pojemności do samochodów o różnej wielkości.

− Takie założenia nie są prawdziwe – uspokaja na łamach gazety Handelsblatt Kurt-Christian Scheel ze Związku Przemysłu Samochodowego (VDA). Przedstawiciel związku ocenia te przewidywania jako bardzo pesymistyczne. Według jego oczekiwań do 2030 roku baterie do aut elektrycznych oraz same pojazdy będą produkowane poza granicami Niemiec.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony