Partnerzy serwisu:

Pandemia a ruch na drogach. W maju o ok. 20 proc. mniej pojazdów niż rok temu

ep. 03.06.2020

Pandemia a ruch na drogach. W maju o ok. 20 proc. mniej pojazdów niż rok temu
fot. GDDKiA
W maju tego roku ruch pojazdów ogółem na drogach krajowych w Polsce był o 19 proc. mniejszy niż przed rokiem. Porównanie rok do roku ruchu tylko dla samochodów ciężarowych nie wykazuje istotnych zmian.
GDDKiA przeanalizowała ruch na drogach krajowych w maju 2020 r. i porównała go z ruchem w analogicznym okresie w latach ubiegłych. Widać, że po spadkach na początku stanu pandemii, dotyczących przede wszystkim samochodów osobowych, wraz ze znoszeniem ograniczeń, ruch powoli wraca do normy.

Jak podaje GDDKiA, jeśli chodzi o pojazdy ciężkie, ruch utrzymuje się na dość wysokim poziomie.

Na podstawie danych z systemu ViaTOLL stwierdzono, że ogółem ruch na drogach krajowych w maju br. był o 19 proc. mniejszy niż w tym samym okresie rok temu. Jednak sytuacja poprawiła się w stosunku do kwietnia. Miesiąc wcześniej porównanie było znacznie bardziej niekorzystne i wykazywało spadek rok do roku o ok. 42 proc.

Gdyby przyjrzeć się tylko ruchowi samochodów ciężkich był on o 6 proc. mniejszy niż przed rokiem i jednocześnie porównywalny do ruchu w roku 2018.

Dane o natężeniu ruchu ogółem zostały także przeanalizowane w rozkładzie tygodniowym. W latach bez pandemii – tj. 2018 i 2019 można było zaobserwować szczyt w piątki i zwiększony ruch w niedziele. W tym roku nie widać szczytu niedzielnego. „Oprócz ograniczeń w przemieszaniu się spowodowane jest to także innym układem dni wolnych od pracy” – tłumaczy GDDKiA.

„Ruch samochodów osobowych w poszczególne dni tygodnia w maju 2020 r. był średnio o ok. 100-120 tys. poj./dobę mniejszy niż np. w roku 2019. Niemniej jednak widoczna jest stała tendencja rosnąca z każdym kolejnym tygodniem” – wskazano w komunikacie.

Jeśli chodzi o samochody ciężarowe z naczepami, ruch w maju był o ok. 10-20 tys. poj./dobę mniejszy od rejestrowanego w roku 2019. Nie ma istotnych różnic w rozkładzie tygodniowym w poszczególnych latach.
Jak podsumowuje GDDKiA, wielkości ruchowe stopniowo wracają do obserwowanych przed wprowadzeniem stanu epidemicznego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony