Partnerzy serwisu:

Rusza budowa obwodnicy miejscowości Dobra w Zachodniopomorskiem

Elżbieta Pałys 25.02.2016

Rusza budowa obwodnicy miejscowości Dobra w Zachodniopomorskiem
fot. ZZDW
Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich przekazał plac budowy wykonawcy obwodnicy miejscowości Dobra w powiecie łobeskim. Obejście połączy od strony południowo-zachodniej drogi wojewódzkie nr 146 i 144.
Droga nr 144 jest łącznikiem pomiędzy dwoma drogami krajowymi. Zaczyna się w Nowogardzie położonym przy krajowej S6, a kończy w Chociwlu przy drodze krajowej nr 20. Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych dróg wojewódzkich – na dwóch odcinkach tej trasy wskaźniki wypadkowości plasują drogę wśród 20 najgorszych w całym regionie. Droga nr 146 prowadzi natomiast od drogi wojewódzkiej nr 106 (Nowogard - Stargard Szczeciński) do Łobza. 
 

Obejście będzie rozpoczynało się na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 146 z drogą gruntową. W tym miejscu powstanie duże rondo. Znajdująca się po drugiej stronie droga do Błądkowa w przyszłości może stanowić dalszą część obwodnicy, pozwalającą na pełne obejście tej miejscowości przez drogę nr 144.

Dobra charakteryzuje się dużą liczbą zabytkowych budynków oraz chronionym średniowiecznym układzie ulic. Ciasna i wąska zabudowa powoduje, że nie ma tu możliwości prowadzenia ruchu tranzytowego, zwłaszcza samochodów ciężarowych. Obecnie jednak przez miasteczko przewożony jest tranzytem żwir z pobliskich kopalń.

Budowa obejścia będzie wymagała sporych prac ziemnych. Jak informuje inwestor, droga gruntowa przebiega częściowo w wąskim wykopie, którego wysokość dochodzi do 4 m. Droga będzie tu wymagała poszerzenia i sporych prac ziemnych, a także rozbiórkowych związanych z likwidacją zdewastowanego wiaduktu. To 18-metrowy obiekt, który służył kiedyś mieszkańcom do przejeżdżania nad torami. Jego obecny stan powoduje, że nie nadaje się do remontu i ponownego wykorzystania.

Roboty budowlane obejma odcinek o długości 1,26 km. W ich wyniku powstanie jednojezdniowa droga klasy technicznej G o szerokości 7 m. Przy jezdni powstanie 2,5- metrowy chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerowego. Zostanie wybudowana nowa kanalizacja deszczowa i oświetlenie.

Wykonawcą inwestycji jest firma PRD Nowogard, która wykona zadanie za niespełna 6,5 mln zł. Roboty powinny zakończyć się do końca października tego roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony