Partnerzy serwisu:

Rusza budowa wschodniej obwodnicy Raciborza

Przemysław Farsewicz 24.08.2019

Rusza budowa wschodniej obwodnicy Raciborza
fot. Google Maps
Jest już coraz bliżej rozpoczęcia budowy raciborskiego 8-kilometrowego odcinka drogi Racibórz – Pszczyna. W ramach inwestycji powstanie także wschodnia obwodnica miasta oraz nowy most nad rzeką Odrą o długości ok. 400 m oraz wiadukt nad linią kolejową relacji Chałupki – Kędzierzyn-Koźle.
Przedsięwzięcie, za które odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, dotyczy dwóch etapów budowy trasy Racibórz – Pszczyna. Pierwszy to odcinek od włączenia do drogi krajowej nr 45 w gminie Rudnik do granicy miasta na prawach powiatu Rybnik (etap 4), a drugi to Wschodnia Obwodnica Raciborza (etap 5). Zadanie o wartości niemal 300 mln zł powierzono firmie Strabag Infrastruktura Południe.

Zadanie obejmuje m.in. budowę nowego ciągu drogi wojewódzkiej nr 935 na odcinku o długości ok. 7,83 km, węzłów i skrzyżowań na połączeniu z innymi drogami oraz budowę nowego mostu nad rzeką Odrą o długości ok. 400 m oraz wiaduktu nad linią kolejową Chałupki – Kędzierzyn-Koźle. Powstaną także urządzenia ochrony środowiska – w tym zbiorniki zastępcze dla płazów.

Jak informują urzędnicy raciborskiego magistratu, we wtorek doszło do spotkania z wykonawcą, który przedstawił proponowane trasy dojazdu do placu budowy. Wiadomo już, że w przyszłym tygodniu ma dojść do przekazania placu budowy. Wykonawca rozpocznie prace od wykonania inwentaryzacji nieruchomości przylegających do budowanej drogi oraz prac geodezyjnych. We wrześniu mają odbyć się odwierty kontrolne. Po pobraniu próbek opracowana będzie najlepsza metoda wzmocnienia podłoża. Pierwsze prace – polegające na wyburzeniu kolidujących obiektów budowlanych ze śladem Drogi Racibórz-Pszczyna – ruszą jednak najwcześniej w październiku.

– Do stycznia 2022 roku będziemy mieli nową drogę. Piękna dwupasmówka z mostem przez Odrę i z wiaduktem nad ulicą Rudzką – mówi Dariusz Polowy, prezydent Raciborza. Dodał, że niestety nowa droga będzie kończyła się na wysokości skrzyżowania ul. Rybnickiej z ul. Piaskową. – Trwają prace nad pozyskaniem finansowania dla dalszego przebiegu drogi – podkreślił.

Prace mają ruszyć z dwóch stron – od Miedoni na wysokości bazy firmy Chempest w kierunku Ulgi. Zaś z drugiej strony od skrzyżowania z ul. Rybnicką i ul. Piaskową. Inwestycja jest finansowana przez Śląski Urząd Marszałkowski. Część środków pochodzi z Unii Europejskiej.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony