Partnerzy serwisu:

Rusza kolejna przebudowa na Centralnym. Jak się zmieni dworzec?

Witold Urbanowicz 27.03.2015

Rusza kolejna przebudowa na Centralnym. Jak się zmieni dworzec?
mat. SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Na początku przyszłego tygodnia ruszą prace związane z dalszą „estetyzacją” Dworca Centralnego, w ramach którego zostaną przebudowane hol dworca oraz ostatnie niezmodernizowane podziemne pasaże, wraz z dojściem do dworca WKD. Pierwszy etap inwestycji potrwa około 2 miesięcy.
Projekt zakłada budowę dodatkowej galerii w holu głównym dworca, łączącej wschodnią i zachodnią antresolę. Pasażerowie wjadą na nie schodami ruchomymi. Nowa antresola zajmie miejsce szklanych kubików handlowych, które pojawiły się przed Euro 2012, ale okazały się niepraktyczne.

„Estetyzacji” poddane zostaną również niezmodernizowane pasaże podziemne – część północnego, zachodni oraz dojście do dworca WKD. Zostaną one dostosowane wyglądem do pozostałych wyremontowanych pasaży. Pasażerowie zyskają dodatkową przestrzeń, gdyż plany przewidują pozostawienie lokali handlowych tylko po jednej stronie przejścia.

W pierwszej kolejności wykonawca realizował będzie prace związane z demontażem szklanych kubików w hali głównej. Rozpoczną się również pierwsze rozbiórki w galeriach podziemnych. Część budynku objęta pracami zostanie specjalnie wygrodzona. Jak zapewnia PKP, prace prowadzone w galeriach na żadnym etapie inwestycji nie będą wymagały zawieszenia ruchu pasażerskiego w tej części dworca. Z użytku zostaną natomiast wyłączone czasowo jedne ze schodów, prowadzące na perony WKD.

Pierwszy etap prac zakończy się w maju br. W dalszej kolejności wykonawca będzie realizował prace przy zewnętrznych częściach hali głównej, gdzie mają pojawić się nowe lokale komercyjne. Kontynuowane będą także roboty w galeriach podziemnych (po przeciwnej stronie).

Cała inwestycja zakończy się w IV kwartale br. Jej koszt wyniesie 19,5 mln zł.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony