Partner serwisu

Rusza projektowanie obwodnicy Trzebnicy

inf. pras. 30.03.2021

Rusza projektowanie obwodnicy Trzebnicy
fot. Google Maps
Rozpoczynają się prace projektowe dla obwodnicy Trzebnicy w ciągu drogi krajowej nr 15. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła prace firmie Bamar z Wysokiej.
W ramach podpisanej we wtorek umowy opracowane zostanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiały do wniosku o decyzję środowiskową. Zakończenie prac projektowych jest planowane w III kwartał 2024 roku.

– Obwodnica Trzebnicy to ważny element układu komunikacyjnego Dolnego Śląska. Nowa obwodnica pozwoli skierować ruch tranzytowy i lokalny z drogi krajowej nr 15 na drogę ekspresową S5. Inwestycja wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miasta i poprawi bezpieczeństwo jego mieszkańców – mówi cytowany w komunikacie prasowym wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

W ramach zadania powstanie 1,5-kilometrowa obwodnica Trzebnicy, która będzie przebiegać na północ od miasta. Inwestycja obejmie również budowę ciągu pieszo-rowerowego, przebudowę skrzyżowania, wykonanie oświetlenia, ekranów akustycznych, a także przebudowę magistrali wodociągowej i linii energetycznych oraz budowę dróg serwisowych i dojazdowych.

Obwodnica będzie stanowić łącznik pomiędzy drogą krajową nr 15, a dawną drogą krajową nr 5, ułatwiając dojazd do węzła Trzebnica na drodze ekspresowej S5.

Szacowany koszt realizacji całej inwestycji to ok. 45 mln zł. Prace przygotowawcze będą prowadzone w latach 2021-2028, a realizacja robót została zaplanowana na lata 2027-2029.

Droga krajowa nr 15 przebiega przez województwa dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i ma długość ok. 374 km. Łączy Trzebnicę z Ostródą. Na odcinku Trzebnica – Gniezno trasa stanowi alternatywę dla drogi ekspresowej S5. We Wrześni bezkolizyjnie przecina autostradę A2. Jest to droga klasy G (główna) i GP (główna ruchu przyspieszonego). Na Dolnym Śląsku droga ma długość ok. 50 km i przebiega od Trzebnicy do granicy województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego w Cieszkowie.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony