Partner serwisu

Ruszą przygotowania do przedłużenia Trasy Mostu Północnego?

ep. 24.08.2022

Ruszą przygotowania do przedłużenia Trasy Mostu Północnego?
fot. Google Maps
Jest szansa na rozpoczęcie prac przygotowawczych do wydłużenia Trasy Mostu Północnego w Warszawie. Miasto ma oferty, które mieszczą się w zaplanowanym budżecie.
Chodzi o budowę stanowiącej przedłużenie mostu Marii Skłodowskiej-Curie (tzw. Północnego) od ul. Kasprowicza do drogi ekspresowej S7 (węzeł Janickiego). Niedawno miasto ogłosiło drugi przetarg na opracowanie koncepcji programowej dla tej inwestycji. Ma trzy oferty, z których dwie mieszczą się w zaplanowanym budżecie.

Warto odnotować, że budżet inwestora istotnie zwiększył się w stosunku do poprzedniego postępowania – tym razem wynosi 1,998 mln zł – to tyle ile kosztowała najtańsza oferta w poprzednim, unieważnionym przetargu.

Tym razem propozycje projektantów wyglądają następująco: Promost Consulting – 1,599 mln zł (ten oferent nie uczestniczył w poprzednim postępowaniu), Transprojekt Warszawa – 1,931 mln zł (poprzednio 1,998 mln zł) oraz Schluesser-Plan Inżynierzy – 2,884 mln zł (taka sama wycena jak w poprzednim przetargu).

Odcinek drogi, który jest planowany do budowy ma w przyszłości połączyć drogi ekspresowe S7 i S8, ułatwiając wyjazd z Warszawy w kierunku Gdańska. W pierwszej kolejności miasto szuka firmy, która wykona koncepcję trasy w co najmniej czterech wariantach.

Rozważane są następujące warianty: budowa dwujezdniowej droga (bezkolizyjna) klasy GP, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz torowiskiem w pasie dzielącym ul. Nocznickiego wraz z jezdniami lokalnymi w poziomie terenu ze skrzyżowaniami z ul. Kasprowicza, wyjazdem z pętli Młociny, Wólczyńską, Arkuszową i Rokokową.

W kolejnym wariancie brana jest pod uwagę budowa drogi klasy G z możliwością zastosowania wyższych parametrów, przy czym jezdnia miałaby być poprowadzona na estakadach co najmniej nad skrzyżowaniami z ul. Kasprowicza i wyjazdem z pętli Młociny, natomiast w poziomie terenu trasa krzyżowałaby się z ul. Wólczyńską i Arkuszową oraz w miejscach niezbędnych do obsługi przyległych terenów. Dopuszczono tu możliwość zaprojektowania dodatkowych odcinków na estakadach lub w tunelu, jeżeli będzie uzasadnienie w prognozach ruchu.

Trzeci wariant zakłada budowę drogi o parametrach projektowych jak dla klasy drogi głównej z dwoma jezdniami głównymi po dwa pasy ruchu w poziomie terenu oraz jezdnie serwisowe do obsługi przyległego terenu. W tym wariancie przewidziano skrzyżowania z ul. Kasprowicza, wyjazdem z pętli Młociny, Wólczyńską, Arkuszową, Rokokową oraz torowisko tramwajowe w pasie dzielącym ul. Nocznickiego.

Czwarty, to wariant bezinwestycyjny.

Każda opcja przewiduje budowę ciągów pieszych i drogi rowerowe po obu stronach jezdni oraz minimum jeden rzędu drzew po każdej stronie drogi.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony