Partnerzy serwisu:

Rusza rozbudowa A2 wokół Poznania. Będą utrudnienia

ep. 01.03.2019

Rusza rozbudowa A2 wokół Poznania. Będą utrudnienia
Fot. Google Maps
Już w piątkowy wieczór 1 marca kierowcy podróżujący autostradową obwodnicą Poznania napotkają na pierwsze ograniczenia w ruchu – drogowcy przygotowują się do budowy trzeciego pasa. Dobra informacja jest taka, że szerszą A2 powinniśmy pojechać już za 9 miesięcy.
W tym roku, jak nic nie pokrzyżuje planów, zostanie zakończony podstawowy zakres prac. Cała inwestycja ma być gotowa do polowy 2020 roku.

Zgodnie z informacją przekazaną przez inwestora – spółkę Autostrada Wielkopolska, w pierwsze dwa weekendy marca na obwodnicy rozpocznie się odgradzanie terenu, na którym będą prowadzone prace. Wytyczane będą tymczasowe pasy włączania się do ruchu oraz przewiązki na węzłach Poznań Komorniki oraz Poznań Luboń. Prace zasadnicze związane z rozbudową rozpoczną się w drugiej połowie marca.

Prace obejmą odcinek obwodnicy Poznania liczący 16 km pomiędzy węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny. Pierwotnie został on wybudowany przez inwestora publicznego, a następnie przekazany w zarząd koncesjonariuszowi. AWSA została zobowiązana do rozbudowy drogi po osiągnięciu odpowiednich parametrów ruchu. Przygotowania do inwestycji ruszyły w 2013 roku.

Po długotrwałych procedurach (jak przy nowej inwestycji, łącznie z decyzją środowiskową i odwołaniami od tego dokumentu), jesienią wybrano wykonawcę, a teraz rozbudowa staje się faktem. Inwestycja będzie realizowana w znacznie szerszym zakresie niż przewiduje umowa koncesyjna.

Co zrobią

Na odcinku objętym inwestycją wybudowany zostanie trzeci pas ruchu w każdym kierunku. Dodatkowo zostanie zmodernizowana nawierzchnia, która ma być lepiej dostosowana do większego natężenia ruchu. Wymienione będą bariery ochronne, oświetlenie oraz wybudowane nowe i rozbudowane istniejące ekrany akustyczne wzdłuż całej trasy – ich powierzchnia potroi się w stosunku do stanu istniejącego.

Ponadto, jak podaje AWSA, na odcinku liczącym 27 km pomiędzy Nagradowicami i Gołuskami powstanie 10 tablic zmiennej treści, które będą na bieżąco informować kierowców o sytuacji na drodze.
Wszystko będzie się działo pod ruchem.

Będą utrudnienia

– Zdajemy sobie sprawę, że najbliższe miesiące będą trudnym czasem dla wszystkich kierowców, ale jeszcze nikt nigdy w Polsce nie podejmował tak dużego wyzwania, jakim jest rozbudowa działającej autostradowej obwodnicy miasta – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej. –Dzięki naszemu know-how i innowacyjności planujemy zakończenie prac nawierzchniowych, wymianą barier i oświetlenia, o pół roku wcześniej niż pierwotnie zakładaliśmy, czyli do końca 2019 roku. Prace drogowe będą realizowane tak, aby ruch odbywał się w miarę możliwości płynnie na 2 pasach w każdym kierunku – dodaje.

Pozostałe prace związane z rozbudową i budową ekranów akustycznych oraz budową 10 tablic zmiennej treści ukończone mają być ukończone do połowy 2020 roku.

Inwestycja realizowana na trasie łączącej nie tylko dwa krańce Polski, ale będącej także międzynarodowym szlakiem, będzie wyzwaniem dla inwestora, wykonawcy – jest nim konsorcjum A2Route (Strabag Polska oraz KI One), ale i kierowców. Samą obwodnicą przejeżdża ok. 65 tys. pojazdów dziennie.

Zmiany w organizacji ruchu

Od piątku 1 marca (od godz. 20.00) planowana jest budowa przewiązek na odcinku Poznań Zachód – Poznań Luboń oraz pasa włączania na węźle Poznań Luboń. Są to prace przygotowawcze do rozpoczęcia rozbudowy obwodnicy Poznania. Będą trwały w dwa pierwsze weekendy marca. Wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu na wskazanych odcinkach autostrady. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony