Partnerzy serwisu:

Ruszają prace nad dwiema obwodnicami w woj. opolskim

inf. pras. 07.04.2021

Ruszają prace nad dwiema obwodnicami w woj. opolskim
Mosty Katowice oraz Zakład Projektowo-Budowlany mają umowy na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej dla dwóch obwodnic w województwie opolskim – Sidziny i Prudnika.
Zgodnie z zawartymi w środę kontraktami firma Mosty Katowice wykona dokumentację projektową dla obwodnicy Prudnika. Umowa jest warta 1,982 mln zł. Dokumentacja projektowa dla obwodnicy Sidziny zostanie przygotowana przez firmę Zakład Projektowo-Budowlany. Zrobi to za kwotę 2,942 mln zł.

Obwodnice Sidziny i Prudnika to inwestycje realizowane w woj. opolskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Głównym celem opracowania STEŚ-R jest znalezienie optymalnego korytarza dla obwodnic i uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Decyzja zatwierdzi korytarze przebiegu projektowanych dróg.

Dokumentacja projektowa, która powstanie na etapie prac studialnych, jest warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia kolejnego etapu inwestycji, tj. realizacji inwestycji w systemie projektuj i buduj.

Obwodnica Sidziny będzie drogą klasy GP. Powstanie na terenie gmin Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin. Zostanie wybudowana jako nowy odcinek drogi krajowej nr 46 o długości 8 km.

W ramach tej inwestycji planowana jest budowa: mostu przez Nysę Kłodzką, ronda w miejscu połączenia z istniejącą DK46, dróg dojazdowych do obsługi przyległego terenu, kanału technologicznego, ciągów pieszo-rowerowych, oświetlenia, urządzeń ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przebudowane zostaną drogi lokalne oraz kolidujące urządzenia infrastruktury technicznej.

Inwestycja wpłynie na poprawę przepustowości oraz płynności ruchu lokalnego poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w miejscowościach Sidzina i Malerzowice. Jest to kolejny etap prac poprawiających bezpieczeństwo i przepustowość DK46 na kierunku od Opola przez Nysę i dalej w kierunku południowo-zachodnim województwa dolnośląskiego, do granicy z Czechami.

Inwestycja będzie kolejną w nowym śladzie DK-46 obok nowo wybudowanej obwodnicy Nysy oraz będącej w trakcie budowy obwodnicy Niemodlina.

Obwodnica Prudnika powstanie jako droga klasy GP na terenie gmin Prudnik i Lubrza. Będzie budowana jako nowy odcinek DK-41 o długości ok. 3,3 km.

W ramach tego zadania powstaną m.in.: wiadukt nad linią kolejową, drogi dojazdowe do obsługi przyległego terenu, oświetlenie, urządzenia ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Planowana jest także przebudowa dróg lokalnych oraz kolidujących urządzeń infrastruktury technicznej.

Inwestycja wpłynie na poprawę przepustowości oraz płynności ruchu lokalnego poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w Prudniku. Planowana obwodnica będzie omijać ścisłą zabudowę mieszkalną wschodniej części miasta (osiedle Jesionowe Wzgórze) i połączy wybudowaną obwodnicę Lubrzy z DK-41 w kierunku do Trzebiny przy polsko-czeskiej granicy.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony