Partnerzy serwisu:

Ruszają przetargi na ekspresówkę Toruń – Bydgoszcz

ep. 24.06.2021

Ruszają przetargi na ekspresówkę Toruń – Bydgoszcz
fot. Google Maps
Cztery odcinki złożą się na drogę ekspresową S10 między Toruniem i Bydgoszczą. Ruszył już pierwszy przetarg na budowę. Trzy kolejne będą ogłoszone niebawem.
GDDKiA w Bydgoszczy uruchomiła przetarg na budowę pierwszego odcinka S10 między Toruniem i Bydgoszczą. To 9-kilometrowy fragment pomiędzy węzłami Bydgoszcz Południe i Emilianowo.

– Ogłoszenie pierwszego z czterech przetargów jest możliwe dzięki zakończeniu trwającej od marca 2020 r. procedury rozpatrywania odwołań od wydanej decyzji środowiskowej – informuje GDDKiA. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w decyzji z czerwca tego roku wprowadziła zmiany do pierwotnej decyzji. Powodują one konieczność wykonania dodatkowych trzech górnych przejść dla zwierząt dużych, z tego jedno nad drogą ekspresową i linią kolejową, a także kilku przepustów dla zwierząt małych. GDOŚ zmieniła także parametry dwóch innych przejść.

W wyniku odwołania zwiększył się także zakres działań na rzecz ochrony ptaków oraz płazów i gadów. Przed realizacją przedsięwzięcia konieczne będzie przeprowadzenie ponownej inwentaryzacji przyrodniczej. Zmienić ma się także system odwodnienia na części zadania (w rejonie obwodnicy Torunia i w rejonie Solca Kujawskiego). Sam przebieg drogi pozostał bez zmian.

Ważne połączenie

Planowana S10 połączy dwie ważne aglomeracje w woj. kujawsko-pomorskim. Oczekiwana trasa jeszcze niedawno planowana była do realizacji w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Decyzja o budowie w systemie tradycyjnym zapadł w ub. roku.

W ramach odcinka, dla którego ogłoszono przetarg na roboty budowlane powstać ma 8,9 km drogi pomiędzy węzłami Bydgoszcz Południe do węzła Emilianowo, który zapewni dojazd do planowanego w pobliżu terminalu intermodalnego oraz dojazd do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Wybudowane zostaną także dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, a także rozbudowany zostanie 5,4-kiloemtrowy odcinek drogi krajowej nr 25, na którym powstaną dwa nowe węzły: Zielona i Brzoza.

Cztery odcinki

Cala trasa między Toruniem i Bydgoszczą została podzielona na 4 odcinki. Poza tym, dla którego rozpoczęto przetarg będą to: Emilianowo – Solec (8,6 km) z węzłem Makowiska oraz Obwodem Utrzymania Drogi, Solec – Toruń Zachód (ponad 21 km) m.in. z MOP na wysokości Cierpic oraz Toruń Zachód – Toruń Południe (blisko 12 km) z węzłami Toruń Podgórz oraz Toruń Czerniewice.

GDDKiA zapowiada, że wkrótce ogłosi przetargi także na następne odcinki.

Droga ekspresowa S10 docelowo połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płoński zakończy się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Będzie to najszybsze połączenie Szczecina i Warszawy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony