Partner serwisu

Ruszają regionalne konsultacje Planu Morawieckiego

Leonard Dolecki 05.04.2016

Ruszają regionalne konsultacje Planu Morawieckiego
fot. facebook, Jerzy Kwieciński
Od Olsztyna zaczęły się regionalne konsultacje założeń tzw. planu Morawieckiego z przedstawicielami przedsiębiorstw i organizacji branżowych. Jak podaje PAP – podczas pierwszych wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński zapewniał, że uwagi przedsiębiorców biorących udział w spotkaniu będą analizowane.
Pierwsze spotkanie w Olsztynie

W konsultacjach z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorstw i organizacji branżowych. Podczas spotkania wiceminister rozwoju przedstawił główne założenia Planu Morawieckiego. Dużo uwagi zostało tu poświęcone innowacyjności, wsparciu polskich firm, start-upom oraz rozwojowi tzw. inteligentnych specjalizacji regionów.

Ważną dla regionu kwestią, która została poruszona w czasie konsultacji, była inwestycja dotycząca przekopu przez Mierzeję Wiślaną. W ocenie wiceministra rozwoju ta inwestycja nie tylko wzmocni pozycję portu w Elblągu, ale także przyczyni się do ożywienia przemysłu stoczniowego.

Uwagi przedsiębiorców i ekspertów

Obecni na spotkaniu przedstawiciele biznesu przyznawali w dyskusji, że "co do zasady" taki plan jest polskiej gospodarce potrzebny. Zgłaszali także szereg uwag. Ekonomista z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, prof. Marian Mroziewski zwracał uwagę m.in. na to, że Plan Morawieckiego nie określa roli banków w jego realizacji, zwracał też uwagę na to, że zakłada on preferencyjne warunki dla inwestorów zagranicznych, co jego zdaniem narusza zasadę równości podmiotów gospodarczych. – Warto też pamiętać, że polscy przedsiębiorcy takiego wsparcia za granicą nie mają – mówił prof. Mroziewski.

Wielu uczestników spotkania zwracało uwagę na sprawy dotyczące kapitału ludzkiego. W ocenie wiceministra Kwiecińskiego dzięki realizacji planu wzrośnie stopa życiowa w Polsce, a co za tym idzie pracownicy będą lepiej wynagradzani. Tymczasem pracodawcy, np. przewodniczący regionalnej KPP "Lewiatan" Mirosław Hiszpański, zwracali uwagę, że na rynek pracy wchodzą ludzie zupełnie nieprzygotowani do pracy. – Nasze oczekiwania, a programy kształcenia, nie tylko na studiach, ale i w szkołach zawodowych, to dwie osobne kwestie. Dwa światy – mówił Hiszpański.

Prezes Indykpolu Piotr Kulikowski zwrócił zaś uwagę na "niski kapitał zaufania społecznego". – W Olsztynie wciąż powszechnie się mówi, że aby znaleźć pracę trzeba mieć znajomości, a tymczasem moja firma szuka pracowników po całej Polsce – powiedział i zwrócił uwagę także na to, że Plan Morawickiego "bardzo różnicuje małe i średnie firmy oraz te duże". – Proszę między nami nie wprowadzać takich różnic, które mogą sugerować, że duże firmy są gorsze, że promuje się te małe i średnie – mówił Kulikowski. W odpowiedzi Kwieciński przyznał, że "rząd chce, by dużych firm było więcej, ale nikogo się przymusi w tej kwestii".

Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju


Teraz zgłoszone uwagi maja zostać przeanalizowane ponieważ, jak zapowiedział Jerzy Kwieciński, obecnie powstaje "biznesplan do Planu Odpowiedzialnego Rozwoju", czyli Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma być ona gotowa na początku lipca, a rząd ma ten dokument przyjąć na przełomie września i października. – To, co teraz przedstawiamy to są ogólne założenia, Strategia zaś będzie mówiła już o tym, jak chcemy doprowadzić do realizacji tego planu – powiedział Kwieciński. Kolejną obietnicą były następne konsultacje, które mają się odbywać w całym kraju. Obecnie jednak nie ma dokładnego planu gdzie i kiedy mają odbyć się kolejne spotkania.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony