Partnerzy serwisu:

Ruszył przetarg na S16 Borki Wielkie – Mrągowo

inf. pras. 14.09.2018

Ruszył przetarg na S16 Borki Wielkie – Mrągowo
fot. GDDKiA
Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt i budowę drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie – Mrągowo, wraz z budową obwodnicy Mrągowa w ciągu drogi krajowej nr 59.
Nowa droga będzie miała 17,1 km długości – 13,1 km w ciągu S16 oraz 4 km w ciągu DK-59 (obwodnica Mrągowa). Przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej. Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, natomiast na przebiegu obwodnicy Mrągowa w ciągu DK-59 będzie to droga o przekroju w większości jednojezdniowym (1x2). Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy tylko przez węzły drogowe: Sorkwity, Bagienice i Mrągowo.

Jednym z kryteriów oceny ofert będzie czas realizacji. Prace projektowe i roboty budowlane, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 39 miesięcy od daty zawarcia umowy. Minimalny termin realizacji inwestycji wynosi 36 miesięcy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych. Oprócz czasu realizacji przyjęto kryteria oceny ofert: cena, właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni, równość podłużna nawierzchni, personel wykonawcy. Ponadto w ocenie ofert uwzględniane będzie podkryterium środowiskowe – zagospodarowanie gruntu rodzimego.

Budowa nowej drogi skróci czas przejazdu między Olsztynem i Ełkiem oraz zwiększy bezpieczeństwo na drodze. Dzięki budowie obwodnicy z Mrągowa zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy, który powoduje znaczną uciążliwość dla mieszkańców - wypadki, hałas, spaliny i wibracje.
 
Inwestycja będzie kolejnym etapem rozbudowy drogi ekspresowej S16. Szesnastka to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur w układzie równoleżnikowym. Ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. Jest to główna regionalna droga ze wschodu na zachód, łącząca najważniejsze ośrodki regionalne (Suwałki, Augustów, Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda), z trasami układu południkowego. W przyszłości S16, wraz z układem dróg Via Baltica, S5 i A2 przejmie tranzyt między zachodnią Europą a państwami nadbałtyckimi.

W fazie przygotowawczej jest następny etap rozbudowy tej drogi. W trakcie opracowania są materiały do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz dokumentacja techniczna do zlecenia budowy w systemie "projektuj i buduj" dla drogi S16 Mrągowo – Orzysz – Ełk o długości ok. 80 km. Dokumentacja będzie gotowa do realizacji w 2021 r. Planowane lata realizacji to 2022-25.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Program budowy dróg 2014-2023
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony