Partnerzy serwisu:

Ruszyła budowa kolejnego odcinka trasy Via Baltica

inf. pras./ Redakcja 28.08.2019

Ruszyła budowa kolejnego odcinka trasy Via Baltica
fot. GDDKiA
Rozpoczęły się prace na budowie 17-kilometrowego odcinka S61 pomiędzy węzłem Śniadowo przy granicy z województwem mazowieckim, a węzłem Łomża Południe. To drugi realizowany odcinek przyszłej trasy Via Baltica – od października 2018 r. w budowie jest druga jezdnia obwodnicy Szczuczyna.
Zezwolenie na realizację tej inwestycji zostało wydane 12 sierpnia. W ślad za tym, wykonawca odcinka przystąpił do geodezyjnego wytyczania przebiegu trasy w terenie. Rozpoczęto również budowę dróg technicznych służących do obsługi terenu inwestycji, które po oddaniu S61 będą pełnić rolę dróg obsługujących ruch lokalny. Równolegle ruszyła wycinka drzew, prowadzone jest też rozpoznanie saperskie oraz pierwsze prace ziemne.

 
fot. GDDKiA
W środę 28 sierpnia dokonano symbolicznego wbicia pierwszej łopaty.

Między węzłami Śniadowo i Łomża Południe powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu oraz pasem awaryjnym w każdym kierunku. Nawierzchnia wykonana zostanie z betonu cementowego.

Wybudowany zostanie węzeł Śniadowo łączący S61 z drogą wojewódzką nr 677 Ostów Mazowiecka – Łomża oraz przygotowane zostaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP): Chomentowo Wschód (MOP kategorii II) i Chomentowo Zachód (MOP III).

Wykonawcą prac jest firma Polaqua. Wartość kontraktu to 380,3 mln zł brutto. Zakończenie budowy planowane jest w I kwartale 2021 r.

S61 na Podlasiu

Kierowcy korzystają już z dwóch odcinków przyszłej S61, tworzących ciąg od Raczek do końca obwodnicy Suwałk. W realizacji jest jedenaście kolejnych odcinków. Roboty budowlane prowadzone są na drugiej nitce obwodnicy Szczuczyna i na odcinku od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe.

Decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wydano już dla odcinka Suwałki – Budzisko (24,5 km), na realizację którego został niedawno ogłoszony przetarg.

Wojewoda Podlaski prowadzi procedurę zmierzającą do wydania decyzji ZRID dla kolejnych czterech odcinków drogi S61: Łomża Południe – Łomża Zachód o długości ok. 7,2 km, Łomża Zachód – Kolno, licząca ok. 12,9 km, Kolno – Stawiski o długości ok. 16,4 km i Stawiski – obwodnica Szczuczyna, który ma ok. 18 km długości.

Trwa jednocześnie przetarg na wyłonienie wykonawcy drogi S61 na odcinku Podborze – Śniadowo (długość ok. 19,5 km). Zwycięska firma będzie musiała m.in. przygotować wniosek i uzyskać decyzję ZRID. Trzeba to zrobić po tym jak inwestor rozwiązał umowę z firmą Impresa Pizzarotti.

Warmińsko-mazurskie czekają na ZRID

W województwie warmińsko-mazurskim wnioski o decyzję ZRID zostały złożone dla wszystkich trzech odcinków i są obecnie procedowane przez wojewodę: Szczuczyn – Ełk Południe (ok. 23,3 km), Ełk Południe – Wysokie (ok. 22,9 km) i Wysokie – Raczki (ok. 20,2 km).

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony