Partnerzy serwisu:

Ruszyła budowa obejścia Węgierskiej Górki w ciągu S1

mr 25.06.2020

Ruszyła budowa obejścia Węgierskiej Górki w ciągu S1
fot. GDDKiA
W czwartek 25 czerwca br. nastąpiło symboliczne „wbicie łopaty” oznaczające rozpoczęcie budowy odcinka S1 od Przybędzy do Milówki. Całość inwestycji zostanie zrealizowana do sierpnia 2023 r. Umowę na zaprojektowanie i wybudowanie nowego 8,5-kilometrowego odcinka Przybędza − Milówka (obejście Węgierskiej Górki) podpisano 10 października 2019 r.
Wykonawca inwestycji, czyli konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia oraz ukraińskiej spółki Interbudmontaż, w pierwszej kolejności opracował dokumentację projektowo-wykonawczą, która została przyjęta do realizacji 6 maja br. Po trwających w maju i czerwcu przygotowaniach „frontu robót”, rozpoczyna się najważniejszy etap realizacji tej inwestycji – roboty budowlane. Ostatnim elementem będzie przeprowadzenie procedury kontrolnej, której efektem będzie otrzymanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zbudowanego odcinka drogi.

Wartość umowy na zaprojektowanie i wbudowanie tego odcinka drogi wynosi 1,4 mld zł.

Droga S1 na odcinku Przybędza − Milówka będzie posiadała dwa typy przekroju. Pierwszy, jednojezdniowy o długości 3,7 km na odcinku przed i za tunelami, wyposażony w jedną jezdnię składająca się z dwóch pasów w każdym kierunku i drugi, dwujezdniowy o długości 4,8 km na odcinku tunelowym oraz między tunelami, wyposażony w dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Długość tuneli to ok. 830 m i 1000 m. Węzły Przybędza i Milówka, wykonane częściowo w ramach budowy sąsiednich odcinków, rozbudowane zostaną o dodatkowe łącznice, umożliwiające pełne skomunikowanie z pozostałymi drogami.

Budowa drogi ekspresowej S1 na odcinku obwodnicy Węgierskiej Górki jest jednym z kluczowych przedsięwzięć objętych rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), które zapewni bezpośrednie, szybkie połączenie na trasie Bielsko-Biała − granica polsko-słowacka (Zwardoń) − Svrcinovec (powiat Czadca, Słowacja).

Ta droga ekspresowa znajduje się w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25 „oś drogowa Gdańsk − Brno/Bratysława − Wiedeń. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe, poza granicami Polski, jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina − Skalite.

Trwa również budowa drugiej jezdni drogi S1 Pyrzowice − Podwarpie, o długości prawie 10 km, której zakończenie planowane jest w 2021 roku. Wybudowane są już wszystkie obiekty mostowe w ciągu nowej jezdni, na ukończeniu są roboty ziemne. Rozpoczęto już wykonanie warstw konstrukcji jezdni.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony