Partnerzy serwisu:

Ruszyła budowa obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego

inf. pras. 22.05.2019

Ruszyła budowa obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego
fot. GDDKiA
Rozpoczęły się prace przy budowie obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17. Wartość robót budowlanych to ok. 193,5 mln zł, a całkowity koszt inwestycji, uwzględniający wykup gruntów, prace projektowe, archeologiczne oraz nadzór nad realizacją, to blisko 292 mln zł. Planowany termin ukończenia obwodnicy o długości ok. 9,6 km to wiosna 2021 r.
– Dzisiaj inaugurujemy budowę obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Dzięki tej drodze mieszkańcy odpoczną od ruchu tranzytowego, a poruszanie się po ulicach miasta będzie bezpieczniejsze. Cała droga ekspresowa S17 ma zapewnione finansowanie w ramach obecnego Programu Budowy Dróg Krajowych. Jesteśmy zdeterminowani, aby poprzez inwestycje walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym w każdym regionie kraju – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Trasa przebiegać będzie po wschodniej stronie miasta. Na przecięciu z drogą wojewódzką nr 850 powstanie węzeł Tomaszów Lubelski Północ, a na połączeniu z DK17 węzeł Tomaszów Lubelski Południe. Nad doliną rzeki Sołokiji droga pobiegnie estakadą, zbudowane zostaną również drogi dojazdowe przeznaczone do obsługi ruchu lokalnego o łącznej długości 13,8 km.

– Dla Polski wschodniej droga ekspresowa S17 jest bardzo istotna, podobnie jak Via Carpatia czy droga S12. Dzięki rozwojowi infrastruktury zwiększa się szansa na nowe inwestycje i miejsca pracy, a przez to – na poprawę warunków życia w tej części naszego kraju. Wcześniej województwo lubelskie, podkarpackie i podlaskie stało na uboczu wielkich inwestycji drogowych. Obecnie zmienia się ten niekorzystny krajobraz – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber.

Umowa na realizację obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w systemie projektuj i buduj została podpisana w listopadzie 2017 r. Wykonawca inwestycji, firma Mota-Engil Central Europe, dostosował dokumentację do obecnie obwiązujących przepisów uwzględniając modyfikację decyzji środowiskowej i uzyskując konieczne pozwolenia. W pierwotnym projekcie obwodnica była planowana jako droga jednojezdniowa. Po zmianach, na odcinkach w obrębie węzłów, powstanie droga w układzie docelowym z dwoma jezdniami. Na pozostałej części będzie jednojezdniowa, a drugą nitkę zyska wraz z budową S17 od Piask do Hrebennego.

Obecnie opracowywana jest dokumentacja dla całej, 120-kilometrowej trasy od Piask do Hrebennego, łącznie z dobudową drugiej jezdni obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Dla siedmiu odcinków: węzeł Piaski Wschód – w. Łopiennik (ok. 15,9 km), w. Krasnystaw Północ – w. Izbica (ok. 17,8 km), w. Izbica – w. Zamość Sitaniec (ok. 10,3 km), w. Zamość Wschód – w. Zamość Południe (ok. 12,2 km), w. Zamość Południe – Tomaszów Lubelski (początek obw. ok. 18 km), obwodnica Tomaszowa Lubelskiego (dobudowa drugiej jezdni ok. 6,7 km) oraz Tomaszów Lubelski – Hrebenne (ok. 17,3 km) opracowywana jest koncepcja programowa. Natomiast dla dwóch odcinków: pomiędzy węzłami Łopiennik i Krasnystaw Północ (ok. 9,8 km) oraz Zamość Sitaniec i Zamość Wschód (ok. 12 km) opracowywane jest studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Ukończenie tej dokumentacji pozwoli na ogłoszenie przetargu na wykonanie inwestycji w systemie projektuj i buduj. Realizacja trasy od Piask do Hrebennego przewidziana jest na lata 2021-2025.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony