Partnerzy serwisu:

Ruszyła budowa S11 Koszalin – Bobolice

Redakcja 20.07.2021

Ruszyła budowa S11 Koszalin – Bobolice
fot. GDDKiA
Rozpoczęła się realizacja trzech odcinków drogi ekspresowej S11 w województwie zachodniopomorskim. W sumie to 48 km trasy powstającej kosztem 1,76 mld zł.
We wtorek uroczyście zainaugurowano roboty budowlane. Prace budowlane potrwają ponad 2 lata, oddanie trasy planowane jest na III kwartał 2023 roku. To pierwsze odcinki drogi S11 niebędące obwodnicami miejscowości, dla których rozpoczynane są roboty budowlane.

– To początek najważniejszego korytarza transportowego środkowego Pomorza. S11 częścią „drogi życia” dla środkowego Pomorza – mówił podczas rozpoczęcia prac Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Docelowo droga S11 ma połączyć Kołobrzeg i Koszalin przez Poznań ze Śląskiem.

Przetargi na zaprojektowanie i budowę drogi zostały ogłoszone w marcu 2019 roku. W lutym i marcu 2020 roku zostały podpisane umowy z wykonawcami, a ci w grudniu tego samego roku złożyli wnioski o wydanie zezwoleń na realizację inwestycji drogowej.

Decyzje te dla wszystkich trzech odcinków zostały wydane w drugiej połowie czerwca. Są to: Koszalin – Zegrze Pomorskie o długości 16,8 km, którego wykonawcą jest Budimex (wartość umowy: 579,8 mln zł), Zegrze Pomorskie – Kłanino o długości 19,3 km realizowany przez Mostostal Warszawa (kosztem 478,3 mln zł) oraz Kłanino – Bobolice o długości 11,6 km, którego realizację powierzono konsorcjum Kobylarni i Mirbudu. Wartość tej ostatniej umowy to 450 mln zł.

W ramach inwestycji zostanie zrealizowana dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach. Droga powstanie w nowym śladzie. Rozpocznie się od węzła Koszalin Zachód, którego północna część powstała w ramach budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu S6. Dalej droga będzie biegła w kierunku południowym na zachód od DW-167. W rejonie miejscowości Niekłonice powstanie para Miejsc Obsługi Podróżnych (docelowo kategorii II). Na południe od miejscowości Niedalino S11 przetnie DW167 i będzie dalej biegła w kierunku wschodnim. Na przecięciu z DW167 powstanie węzeł drogowy Zegrze Pomorskie. W rejonie miejscowości Dargiń powstanie para MOP kategorii I. W rejonie miejscowości Kłanino droga zbliży się do obecnej drogi krajowej nr 11. Powstanie tam węzeł drogowy. Droga będzie biegła na wschód od obecnej DK11. Na przecięciu z DW169 powstanie węzeł drogowy Głodowa.

Nowa trasa ominie miejscowość Bobolice, w której obecnie (zwłaszcza w okresie wakacji) często tworzą się zatory drogowe. Na przecięciu z DW-171 powstanie węzeł drogowy Bobolice, który będzie również skomunikowany z obecną DK-11. W ramach inwestycji powstanie też Obwód Utrzymania Drogi przy węźle Bobolice. Łącznie w ramach trzech odcinków realizacyjnych zaplanowano budowę pięciu węzłów drogowych, dwóch par MOP i jednego obwodu utrzymania.

– Zespół budowlany i kontraktowy, które realizuje to zadania jest jednym z najbardziej doświadczonych w naszej firmie w realizacji trudnych kontraktów drogowych, w tym odcinków S3 i S6 na Pomorzu Zachodnim – mówił podczas inauguracji Cezary Łysenko, dyrektor Budownictwa Infrastrukturalnego w Budimex SA, wykonawcy jednego z odcinków. – Cieszymy się, że polska firma buduję nową trasą także historię tego regionu. Determinacja wszystkich organów administracji w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do wydania ZRID była na bardzo wysokim poziomie. Będziemy wykorzystywać każdą chwilę, żeby wykorzystać to tempo także w trakcie budowy – dodaje przedstawiciel wykonawcy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony