Partnerzy serwisu:

Ruszyła budowa S19 Nisko – Podgórze

ep. 21.02.2020

Ruszyła budowa S19 Nisko – Podgórze
fot. GDDKiA
Na Podkarpaciu zainaugurowano budowę odcinka przyszłej trasy Via Carpatia pomiędzy węzłami Podgórze i Nisko. Mowa o odcinku liczącym 11,5 km.
– Dzisiaj rozpoczyna się budowa kolejnego odcinka szlaku Via Carpatia na terenie naszego kraju. Via Carpatia to droga życia nie tylko dla Polski wschodniej, ale także kręgosłup komunikacyjny Inicjatywy Trójmorza. Jesteśmy zdeterminowani, aby doprowadzić do szczęśliwego końca proces budowy tego ważnego szlaku drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który Via Carpatię nazywa „drogą życia”. Jak mówił, swoją „drogę życia”, w postaci S3 ma Polska zachodnia, ma ją także Polska centralna, dla której jest nią autostrada A1. – I wreszcie ma swoją drogę życia wschodnia część kraju – stwierdził Andrzej Adamczyk. – Mamy nadzieję, że w 2022 roku z Rzeszowa do Warszawy pojedziemy drogą ekspresową – mówił zaznaczając, że mieszkańcy będą mieli poczucie że i tutaj mieszka się w centrum Europy.

Odcinek S19 Nisko – Podgórze liczy 11,5 km długości. Będzie drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku (z rezerwą pod trzeci pas) oraz pasami awaryjnymi. Powstanie 5 wiaduktów drogowych, 3 górne i 3 dolne przejścia dla zwierząt oraz 9 przepustów ekologicznych.

Ta trasa, poza aspektem międzynarodowym ma także duże znaczenie regionalne – podkreślał wiceminister Rafał Weber. – To magnes dla powstawania kolejnych podmiotów gospodarczych i nowych miejsc pracy – stwierdził Rafał Weber dodając, że województwo podkarpackie "jak tlenu" potrzebuje kolejnego motoru napędowego dla gospodarki.

Wykonawcą tego odcinka jest konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona. Kontrakt jest wart 272,4 mln zł. Został podpisany w połowie stycznia 2019 roku. Na początku lutego br. wojewoda podkarpacki wydal ZRID dla tego odcinka.
Odcinek S19 Nisko Południe – Podgórze jest trzecim, po odcinkach Zdziary – Rudnik nad Sanem i Rudnik nad Sanem – Podgórze, na którym trwają prace budowlane.

W realizacji, w systemie projektuj i buduj, jest blisko 130-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Budowa podzielona jest na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Dla sześciu odcinków w województwie lubelskim wydano już ZRID. Na terenie województwa podkarpackiego w procedowaniu są jeszcze trzy wnioski o wydanie tej decyzji.

Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony