Partner serwisu

Ruszyła budowa zapory na granicy. Budimex: Uszanujemy środowisko naturalne

redakcja/inf. pras. 28.01.2022

Ruszyła budowa zapory na granicy. Budimex: Uszanujemy środowisko naturalne
fot. Budimex
Wykonawcy przejęli już place budowy na granicy polsko-białoruskiej. Powstanie tam 186-kilometrowa zapora. Prace będą prowadzone terenie cennym środowiskowo. – Rozumiemy, jak wielką wartością jest Puszcza Białowieska i pragniemy pracować z poszanowaniem jej ekosystemu. Zespół wybrany do realizacji inwestycji posiada najwyższe kompetencje, by sprostać temu zadaniu – zapewnia Budimex, który jest wykonawcą ponad 100-kilometrowego odcinka.
Umowy na budowę zapory w podziale na 4 odcinki realizacyjne podpisane zostały z firmą Budimex oraz konsorcjum Unibep i Budrex. Pierwszy wykonawca ma do wybudowania łącznie 105,55 km, tj. odcinki 1 i 3. Konsorcjum Unibepu i Budreksu wykona łącznie 80,7 km (tj. odcinek nr 3 i nr 4). Zabezpieczenie ma mieć 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone zwojem z drutu, który ma zabezpieczać przed możliwością przejścia na drugą stronę. Na zaporach zastosowane będą także czujniki ruchu i kamery.

Budowa pochłonie ponad 50 tys. ton stali. Element stalowe na potrzeby inwestycji przygotuje konsorcjum firm: Polimex Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks.

W tym tygodniu wykonawcy przejęli place budowy. Inwestycja budzi spore zainteresowanie społeczne, któremu towarzyszą obawy o środowisko naturalne.

– Rozumiejąc emocje, jakie pojawiają się wokół tematu budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej, w tym w szczególności na odcinku Puszczy Białowieskiej, 26 stycznia przedstawiciele naszej firmy przeprowadzili konsultacje z samorządami. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele wojska, wójtowie 5 gmin położonych na szlaku inwestycji, nadleśnictwa oraz starosta powiatu hajnowskiego – poinformował Budimex. – W czasie rozmów z przedstawicielami samorządów potwierdziliśmy, iż jako Budimex mamy bardzo duże doświadczenie w realizacji inwestycji na różnych obszarach środowiskowych.

Wykonawca przypomniał, że realizował inwestycje budowlane m.in. na obszarach chronionych, w tym Natura 2000, w wielu miejscach Polski, a przestrzeganie surowych standardów środowiskowych potwierdzają certyfikaty, w tym ponad 100 certyfikacji zrównoważonego budownictwa BREEAM czy LEED na budowach firmy. Budimex zapewnia, że punkty magazynowania i składowania materiałów budowlanych będą neutralne środowiskowo.

– Mimo iż zamówienie nie wymaga tego od nas jako wykonawcy, nad realizacją całej inwestycji prowadzony będzie zewnętrzny nadzór środowiskowy. Rozumiemy, jak wielką wartością jest Puszcza Białowieska i pragniemy pracować z poszanowaniem jej ekosystemu. Zespół wybrany do realizacji inwestycji posiada najwyższe kompetencje, by sprostać temu zadaniu – informuje firma.

Zaplanowano m.in.: zabezpieczenie gruntu podwójną i potrójną izolacją przed przeciekami, apteczki ekologiczne, osłonięcie i zabezpieczenie punktów napraw sprzętu budowlanego, a także zabezpieczenie zbiorników na paliwa.

Odpady będą posegregowane a punkty ich odkładania zabezpieczone. Oddzielnie przygotowane zostaną punkty odpadów niebezpiecznych. Teren inwestycji będzie ogrodzony i monitorowany.

Prace będą prowadzone w ciągu dnia. Ruch samochodów ciężarowych w pobliżu budów ma nie przekraczać kilku pojazdów na godzinę. – Po zakończeniu inwestycji wszystkie drogi zostaną przywrócone do stanu pierwotnego lub lepszego od zastanego – zapewnia Budimex. 

Prace potrwają sześć miesięcy.

– Celem naszych działań jest realizacja kontraktu, który pozyskaliśmy w drodze transparentnych zasad wyboru podwykonawcy, przy jednoczesnym poszanowaniu interesu lokalnych społeczności i środowiska. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby minimalizować niedogodności mieszkańców oraz uwzględniać potrzeby środowiska naturalnego puszczy – przekazał w komunikacie wykonawca.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony