Partnerzy serwisu:

Ruszyły roboty na obwodnicy Tuchowa

ep. 24.06.2020

Ruszyły roboty na obwodnicy Tuchowa
fot. UM Woj. Małopolskiego
Wbito symboliczna łopatę na budowie obwodnicy Tuchowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977. Inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, a wykonawcą Strabag Infrastruktura Południe.
Umowa na wykonanie tej inwestycji została podpisana jeszcze jesienią 2017 roku. Na etapie projektowania sporo czasu upłynęło jednak na m.in. uzyskanie pozwoleń wodno-prawnych. Dopiero pod koniec ubiegłego roku złożony został wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Decyzja została wydana na początku tego miesiąca. Inwestor przekazał wykonawcy plac budowy.

Obwodnica Tuchowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977 będzie miała 2,7 km długości. W jej ciągu zaplanowano 3 ronda oraz 2 wiadukty – nad torami kolejowymi i ulicą Polną. W ramach obwodnicy powstanie także most nad Białą o długości ponad 300 metrów. Droga będzie oświetlona i wyposażona w kanalizację deszczową.

Starania o budowę obwodnicy trwały od 2008 roku. Mieszkańcy chcieli uwolnić się od korków i hałasu powodowanego przez tiry przejeżdżające każdego dnia przez centrum miasta. Przez Tuchów wiedzie trasa z Tarnowa do Gorlic. Obecnie przez miasto przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy samochodów dziennie.

Obwodnica będzie kosztowała 63,5 mln zł. To dużo jak za tak krótki odcinek. Urząd Marszałkowski w Krakowie podkreśla, że za wysokimi kosztami stoją dodatkowe zabezpieczenia powodziowe i obejścia linii kolejowych. 49 mln zł przewidzianych na realizację inwestycji pochodzi z pieniędzy unijnych.

Droga ma być gotowa w połowie 2021 roku. Planowane oddanie inwestycji do użytkowania to połowa 2021 roku.

Całkowity koszt zadania wyniesie 63,5 mln zł. Prawie 49 mln zł pochodzi z funduszy europejskich. 12 mln zł zostanie przekazane z budżetu województwa małopolskiego, a 2,8 mln zł z budżetu gminy Tuchów.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony