Partnerzy serwisu:

Ruszyły roboty na S19 Kamień – Sokołów Małopolski

Redakcja 13.07.2020

Ruszyły roboty na S19 Kamień – Sokołów Małopolski
Fot. Google Maps
Wbito symboliczne pierwsze łopaty na 8-kilometrowym odcinku S19 na Podkarpaciu pomiędzy węzłami Kamień i Sokołów Małopolski. Wykonawcą tego zadania jest Budimex.
Rozpoczęcie robót na tym odcinku oznacza, że w budowie jest już cała trasa S19 na północ od Rzeszowa, od granicy z woj. lubelskim do Sokołowa Małopolskiego. To w sumie 54 km.

W sumie, jak podkreślił cytowany w komunikacie minister infrastruktury, w budowie jest 130 km trasy pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. – Dzięki tej drodze podróż z Rzeszowa do Lublina, a następnie do Warszawy, zostanie skrócona o kilka godzin – powiedział szef resortu. 

Inwestycja realizowana jest w systemie „Projektuj i buduj”. Budimex, który jest wykonawcą kontraktu zakończył już etap projektowy i uzyskał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

Zadaniem wykonawcy będzie wykonanie 8 km dwujezdniowej drogi ekspresowej oraz dwóch węzłów drogowych: Kamień (węzeł typu WB o kształcie pół karo i pół koniczyny) i Sokołów Małopolski Północ (węzeł typu WB o kształcie pół koniczyny).

Powstaną także miejsca obsługi podróżnych: MOP I Górno Wschód i MOP I Górno Zachód oraz Obwód Utrzymania Drogowego wraz z Centrum Zarządzania Ruchem (CZR) na terenie węzła Sokołów Małopolski Północ.

Do wykonania jest także 10 obiektów inżynierskich, w tym 6 nad drogą ekspresową, 1 przejście górne dla średnich zwierząt, 1 przejście dolne dla średnich zwierząt oraz 2 przepusty do celów ekologicznych. Częścią kontraktu będą też dodatkowe jezdnie dla obsługi ruchu lokalnego oraz infrastruktura służąca ochronie środowiska.

Kontrakt jest wart 286,403 mln zł. Zakończenie budowy planowane jest w kwietniu 2022 r.

S19 będąca częścią szlaku Via Carpatia będzie miała ponad 700 km długości, które będą przebiegać przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Obecnie kierowcy korzystają już z S19 – zachodniej obwodnicy Lublina oraz odcinka od Sokołowa Małopolskiego do Rzeszowa. Kolejnych 130 km przyszłej S19, od Lublina do Sokołowa Małopolskiego, jest w trakcie realizacji. Inwestycję podzielono na 12 odcinków realizacyjnych: 6 w województwie lubelskim i tyle samo w podkarpackim. 

Pierwszymi fragmentami trasy S19 kierowcy pojadą w 2021 roku, a całością w 2022 roku. Wówczas Rzeszów zyska połączenie drogą ekspresową S19 z Lublinem, a dalej – poprzez S17 – z Warszawą. Tym samym trasę o długości ok. 300 km łączącą przedmieścia Rzeszowa i Warszawy będzie można pokonać w czasie poniżej trzech godzin. Ta trasa zastąpić obecne połączenie wiodące przez Radom, Opatów i Kolbuszową.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony