Partner serwisu

Rz.: Inwestycje kolejowe wyhamują. Winna niezgodność z przepisami środowiskowymi

Redakcja 30.03.2021

Rz.: Inwestycje kolejowe wyhamują. Winna niezgodność z przepisami środowiskowymi
fot. Pixabay
W wyniku wieloletniej zwłoki w dostosowaniu krajowych przepisów do unijnych wymogów związanych z ochroną środowiska grozi nam ostre hamowanie w inwestycjach kolejowych – przestrzega Rzeczpospolita.
Mowa o 50 inwestycjach wartych w sumie 55 mld zł. To, jak wskazuje dziennik, to przedsięwzięcia, co do których Unia Europejska ma zastrzeżenia dotyczące spełnienia wymogów dotyczących przepisów o oddziaływaniu na środowisko.

Wśród inwestycji, których realizacja może się opóźnić z uwagi np. na wstrzymanie dotacji unijnej Rzeczpospolita wymienia m.in. linię kolejową nr 14 pomiędzy Łodzią Kaliską a Zduńską Wolą, linię nr 38 z Białegostoku do Łodzi, czy nr 7 Warszawa Wschodnia – Wawer.

Problem rozbija się o specustawy, w tym także kolejową, które uniemożliwiają m.in. wstrzymywanie inwestycji, które budzą zastrzeżenia lokalnej społeczności lub organizacji ekologicznych. Komisja Europejska od dawna wzywała Polskę do zmiany przepisów. Teraz czas na upomnienia minął – od marca – jak podaje Rzeczpospolita – od początku marca nie powinny być wydawane zezwolenia na budowę ani rozpoczynane roboty w projektach dofinansowywanych z UE, jeśli ich zgodność z prawem unijnym ochrony środowiska została zaskarżona.

Ustawa, która ma dostosować przepisy do wymogów Unii jest już na końcowym etapie procesu legislacyjnego. Jednak jej wejście w życie nie rozwiąże problemów. Przepisy otworzą bowiem możliwość zaskarżania decyzji środowiskowych i tym samym wstrzymywania inwestycji z rygorem natychmiastowej wykonalności.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony