Partnerzy serwisu:

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. PPP

ep. 12.07.2019

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. PPP
fot. pixabay.com/pl/users/MichaelGaida
W najbliższym czasie rząd planuje przygotować rozporządzenie umożliwiające powołanie pełnomocnika rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego. Projekt regulacji ma przedłożyć minister inwestycji i rozwoju, a rząd planuje zająć się nim jeszcze w trzecim kwartale.
Zadaniem pełnomocnika ma być koordynowanie i realizowanie działań Rady Ministrów w zakresie rozwoju tej formy realizacji inwestycji, monitorowanie tego typu działań na terenie kraju oraz koordynowanie wsparcia programów i inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.

Pełnomocnik rządu ma też monitorować działania administracji rządowej pod kątem możliwego zwiększenia efektywności projektów realizowanych w ramach PPP oraz inicjować działania mające na celu popularyzację partnerstwa publiczno-prywatnego.

Wydatki związane z działalnością pełnomocnika byłyby pokrywane ze środków ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego i to ten resort zapewniałby obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i biurową.

Rząd ma ambitne plany w zakresie rozwoju PPP. Rok temu, po przyjęciu nowej ustawy w tym zakresie, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju postawiło sobie za cel funkcjonowanie ponad 200 umów w zakresie PPP do roku 2020 (wtedy było ich 140) – chodzi zarówno o te, gdzie stroną jest administracja rządowa, jak i te samorządowe.

Jeśli chodzi o administrację centralną, w tej formule mają być budowane m.in. drogi, w tym S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, S6 Koszalin – DK-6 (Bożepole Wielkie), S10 Bydgoszcz – Toruń i S6 zachodnia obwodnica Szczecina.
Projekty z zaangażowaniem środków prywatnych planują także samorządy. Kraków na przykład w ten sposób chce wybudować linię tramwajową do Mistrzejowic, a Gdańsk parkingi podziemne.

Po przyjęciu nowej ustawy o PPP wskazywano, że satysfakcjonujące byłoby osiągnięcie pułapu 5 proc. nakładów publicznych na projekty realizowane z wykorzystaniem PPP.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony