Partner serwisu

Rząd dorzucił 2 mld zł na drogi samorządowe

Redakcja 28.06.2022

Rząd dorzucił 2 mld zł na drogi samorządowe
fot. Pixabay
Projekt nowelizacji ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg został przyjęty przez rząd. Będą dodatkowe środki i szerszy zakres zadań możliwych do sfinansowania.
– Skala dotychczasowego zainteresowania pomocą rządu w modernizacji i budowie dróg lokalnych pokazała, jak bardzo potrzebne było wsparcie samorządów w realizacji ich zadań. Dzisiaj poszerzamy zakres wsparcia. Z dofinansowania rządowego będą mogły skorzystać samorządy realizujące przedsięwzięcia, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – mówi cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ja wyliczono, w latach 2019-2022 dofinansowanie uzyskało ponad 12 tys. inwestycji na drogach lokalnych o łącznej długości ponad 16,5 tys. km.

Wraz z przyjętą dzisiaj przez rząd nowelizacją, zakres możliwych do sfinansowania w ramach funduszu za-dań zostaje poszerzony o przedsięwzięcia, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych i rowerzystów. Chodzi m.in. o budowę, przebudowę lub remont dróg dla pieszych i rowerzystów, przejazdów dla rowerów, czy peronów przystankowych.

Dotowane będą także projekty związane z budową, przebudową lub remontem infrastruktury drogowej służącej skomunikowaniu terminali intermodalnych oraz specjalnych stref ekonomicznych. Samorządy będą mogły także wnioskować o środki na budowę, przebudowę lub remont dróg wojewódzkich oraz na zadania dotyczące poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu na tych drogach.

Zwiększy się także budżet na dotacje – ma być wyższy o 2 mld zł.



Zmienić ma się także usytuowanie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – nie będzie on jak dotychczas państwowym funduszem celowym, lecz rachunkiem bankowym prowadzonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego, tak jak to jest w przypadku Krajowego Funduszu Drogowego.

– Zmiana ta usprawni i uelastyczni przepływy finansowe Funduszu. Nowe rozwiązania przyczynią się do usprawnienia formuły zarządzania finansami RFRD poprzez uproszczenie procedury przygotowania planu finansowego, a tym samym zarządzania samym Funduszem – czytamy w komunikacie.

Okres wsparcia inwestycji samorządowych z RFRD będzie wydłużony do 1 stycznia 2031 r., tj. dłużej o 2 lata.








PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony