Partner serwisu

Rząd dorzucił do budowy dróg. Dopłaci do już zawartych umów

Elżbieta Pałys 24.05.2022

Rząd dorzucił do budowy dróg. Dopłaci do już zawartych umów
fot. GDDKiA
Budżet przeznaczony na inwestycje w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych zwiększy się o 2,6 mld zł. Będzie także więcej pieniędzy na budowę obwodnic – tu dołożono 115 mln zł. Te pieniądze są potrzebne, by firmy nie schodziły z kontraktów i mogły w nowych realiach cenowych kontynuować rozpoczęte inwestycje. O zmianach zdecydowała Rada Ministrów.
Przyjęte dziś zmiany w rządowych programach drogowych mają pozwolić m.in. na waloryzację trwających kontraktów. Pilną potrzebę uregulowania tej kwestii spowodowała wojna w Ukrainie, która pośrednio wpłynęła na ogromny wzrost kosztów surowców i materiałów budowlanych.

Zgodnie ze zmienionymi uchwałami rządowymi, wszystkie kontrakty gdzie inwestorem jest Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będą objęte waloryzacją z maksymalnym limitem na poziomie 10 proc. Będzie to dotyczyło zarówno nowo zawieranych umów, jak i tych, które już zostały zawarte i mają przewidzianą indeksację z limitem 5-procentowym lub nie mają jej wcale.

 - Wyższy limit waloryzacji pozwoli na ustabilizowanie rynku budowlanego i pozytywnie wpłynie na tempo realizacji programów budowy dróg. Dzięki temu zniwelowane zostanie zagrożenie dla ciągłości prac budowlanych - czytamy w komunikacie.

Rząd uznał, że w świetle obowiązującego prawa, tj. na podstawie art. 455 ust. 1 pkt 1 i 4 oraz art. 455 ust. 2 ustawy Pzp., jest możliwa zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego, co potwierdza opinia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Prezes UZP wskazał, że zmiana taka może być dokonana w celu „przywrócenia równowagi ekonomicznej stron umowy, jaka istniała w momencie jej zawarcia, a która została zakłócona przez określone zjawiska, które zaistniały na etapie realizacji kontraktu”. Uznanie, że wojna w Ukrainie jest okolicznością, której nie można było przewidzieć nawet przy zachowaniu należytej staranności, otworzyło furtkę do przyjęcia nowego wskaźnika waloryzacyjnego także dla kontraktów w realizacji.

– Przyjęcie jednolitego rozwiązania zwiększającego wartość kontraktów realizowanych przed wybuchem wojny jest dobrym ruchem. Oczywiście potrzeby w wielu przypadkach są większe, ale z całą pewnością jest to lepszy pomysł niż proponowane do niedawna analizowanie każdego projektu z osobna pod względem wzrostu kosztów – komentuje Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak mówi, w większości przypadków i tak zapewne te sprawy kończyłoby się kwestionowaniem wyliczeń i wejściem na drogę sądową. – Firmy tymczasem chcą realizować wielkie programy infrastrukturalne a nie marnować czas i pieniądze na salach sądowych – stwierdza Adrian Furgalski.

Przyjęte dziś rozwiązania jeszcze nie wyczerpują wszystkich potrzeb. – Czekamy na taki sam ruchu w odniesieniu do Krajowego Programu Kolejowego a także na czytelny sygnał do samorządów, w kwestii waloryzacji panuje tam bowiem wolna amerykanka – wskazuje prezes ZDG TOR i jednocześnie szef Railway Business Forum. – Państwo zachęcając samorząd do podobnych ruchów finansowych, da tym samym gwarancje, że nie będą one następnie kwestionowane przez instytucje kontrolne – stwierdza.

Warto zauważyć, że w projekcie rządowej uchwały mowa była o podniesieniu limitu finansowego dla PBDK o 2,5 mld zł, ostatecznie w przyjętej uchwale zapisano 100 tys. zł więcej. Jak mówiła wcześniej w rozmowie z naszym portalem Barbara Dzieciuchowicz prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, to nie są duże środki, ale można liczyć, ze w programie są jeszcze rezerwy finansowe wynikające z rozstrzygania przetargów poniże budżetu inwestora, co miało miejsce we wcześniejszym okresie.

Także prezes OIGD uważa za konieczne wypracowanie rozwiązań lub wyraźne wskazanie adresowane do wszystkich zamawiających publicznych, że zmiany w umowach są dopuszczalne. Przypomnijmy, OIGD apelowała także o podniesienie limitu waloryzacji do 20 proc.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony