Partnerzy serwisu:

Rząd nie rezygnuje z PPP na drogach samorządowych

Elżbieta Pałys 28.11.2018

Rząd nie rezygnuje z PPP na drogach samorządowych
fot. Pixabay
Największy projekt w zakresie PPP na drogach samorządowych, realizowany przy wsparciu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, nie zakończył się podpisaniem umowy na remont i późniejsze utrzymanie dróg. Doświadczenia z niego mają być jednak wykorzystane w kolejnych projektach.
Mowa o pilotażowym projekcie w zakresie PPP dotyczącym dróg wojewódzkich na Dolnym Śląsku. Zarządzająca nimi Dolnośląska Służba Dróg i Kolei chciała przekazać prywatnemu podmiotowi 187 km dróg. Część z nich miała być najpierw wyremontowana za prywatne środki, a wszystkie utrzymywane przez prywatnego partnera przez następnych kilkadziesiąt lat.

Dzięki temu mieszkańcy mieli szybciej cieszyć się drogami w dobrym stanie technicznym. To się nie udało. W lipcu otwarto oferty w postepowaniu prowadzonym od 2014 roku. Były dwie propozycje, obie wielokrotnie przekraczały zaplanowany budżet. Jedna oferta był warta 2,12, druga 2,83 mld zł, podczas gdy inwestor dysponował kwotą 252,254 mln zł. DSDiK przyznała jednak, że kosztorys inwestorski opiewał na 1,035 mld zł

Postępowanie zostało unieważnione, a administracja drogowa przyznała, że nie stać jej na ten projekt.

Projekt był realizowany przy wsparciu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Odpowiadając na interpelację poselską w tej sprawie, wiceminister Andżelika Możdżanowska wskazała, że konsultanci zewnętrzni finansowani przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju dostarczyli Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei (dalej: DSDiK) informację o możliwych, szacunkowych kosztach projektu i szacunki te były wyższe od kwoty, którą DSDiK wskazała w trakcie otwarcia ofert.

Z udzielonej odpowiedzi wynika, że ministerstwo nie rezygnuje z promowania PPP na drogach samorządowych. Jak poinformowała Możdżanowska, dokumenty wypracowane w ramach przedmiotowego postępowania i doświadczenia z niego wynikające, posłużą przygotowaniu innych projektów PPP z sektora dróg.

„Obecnie MIiR uruchamia doradztwo dla sieci drogowej w województwie kujawsko-pomorskim. Doradztwo świadczone na rzecz tego projektu będzie w dużej mierze bazowało na wzorach dokumentów już wytworzonych w ramach wsparcia dla projektu DSDiK” – poinformowała w odpowiedzi na interpelację wiceminister inwestycji i rozwoju.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony