Partner serwisu

Rząd: Nie wykluczamy kar za wyjazd turystyczny. Nowe obostrzenia

Emilia Derewienko 25.03.2021

Rząd: Nie wykluczamy kar za wyjazd turystyczny. Nowe obostrzenia
fot. Adam Guz/KPRM
– Nie rozmawiamy o takim rozwiązaniu, ale to absolutnie nie jest wykluczone i zależy od sytuacji epidemicznej – mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski, zapytany o kary za coraz popularniejsze ostatnio wyjazdy turystyczne w czasie pandemii.
Wysokie liczby zachorowań na COVID-19 są bardzo alarmujące – w czwartek poinformowano o 34 tys. nowych przypadkach zakażenia COVID-19. Zajętych jest również 70 proc. łóżek dla pacjentów z koronawirusem – także tych z respiratorami.

– Zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia. zrobimy wszystko, aby uniknąć scenariusza, gdy nie będziemy mogli leczyć naszych obywateli. W wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi do zakażeń, a naszą bronią są szczepionki – mówił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nie padły nowe restrykcje odnośnie zmian w przemieszczaniu się. Podczas konferencji padło pytanie o coraz popularniejsze w ostatnim czasie wyjazdy w celach wypoczynkowych i turystycznych do krajów takich jak choćby Zanzibar i nałożenie kar na wyjeżdżających w trudnym czasie pandemii.

– Nie rozmawiamy o takim rozwiązaniu, ale to absolutnie nie jest wykluczone i zależy od sytuacji epidemicznej. To głęboko ryzykowne, niestosowne wobec tej części społeczeństwa, która bierze na siebie walkę z COVID-em. Mogę jedynie apelować o postawę solidarności – mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Rząd nie wyklucza również wprowadzenia dodatkowych obostrzeń w przemieszczaniu się odnośnie granicy południowej. – Mamy sygnały, że z południa Europy, zwłaszcza od naszych przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej, pojawia się wiele przypadków zmutowanego wirusa – mówił premier Morawiecki.

Wprowadzone zmiany funkcjonowania państwa dotyczą zamknięcia przedszkoli, żłobków, salonów kosmetycznych i wprowadzenia bardziej rygorystycznych normatyw w sklepach wielkopowierzchniowych czy kościołach. Wszystkie obowiązujące do tej pory restrykcje pozostają w mocy. Restrykcje będą obowiązywać od soboty 27 marca do 9 kwietnia.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport