Partner serwisu

Rząd przyjął Program Budowy Dróg Krajowych 2014-2023

Emilia Derewienko 08.09.2015

Rząd przyjął Program Budowy Dróg Krajowych 2014-2023
fot. GDDKiA
Rząd przyjął projekt uchwały odnośnie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 – wynika z informacji, przekazanych przez wiceministra infrastruktury i rozwoju, Pawła Olszewskiego. W ramach programu powstanie ponad 3,9 tys. km dróg ekspresowych i autostrad oraz 57 obwodnic, na które zostanie przeznaczonych 107 mld zł.
Pod koniec sierpnia premier Ewa Kopacz oraz minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak zaprezentowały Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, z perspektywą do roku 2025. Na projekt został przeznaczony budżet o 14 mld zł większy, niż zakładano pierwotnie. Łącznie państwo chce zainwestować w ramach programu 107 mld zł na budowę dróg szybkiego ruchu i autostrad. W tę kwotę wliczone jest już dofinansowanie unijne, które Polska otrzyma na budowę dróg ujętych w PBDK.

Fundusze będą pochodzić jednak w znacznej większości z budżetu państwa. W ramach programu powstanie 3,9 tys. km tras oraz 57 obwodnic. Pierwszy raz w historii znalazły się również pieniądze na utrzymanie dróg i poprawę bezpieczeństwa. – Mamy wyznaczonych 1100 miejsc na mikroinwestycje w tym zakresie. Przeznaczymy na to 4,8 mld zł – mówiła Maria Wasiak. Na utrzymanie dróg zostanie przekazana natomiast kwota 48 mld zł.

Głównym celem programu jest dokończenie sieci dróg w Polsce i skomunikowanie głównych miast, tak, aby czas przejazdu między nimi skrócił się o minimum 15%. Z przyjęcia programu cieszą się posłowie Platformy Obywatelskiej, opozycja natomiast w założenia planu nie wierzy.

W programie zostały ujęte inwestycje drogowe, takie jak m.in.: autostrada A1 Pyrzowice – Częstochowa i A2 Warszawa – Mińsk Mazowiecki, budowa drogi ekspresowej S3 Sulechów – Bolków, S5 Wrocław – Poznań – Bydgoszcz – Nowe Marzy, S17 Lublin – Warszawa, Warszawa do granicy z województwem małopolskim czy Południowa Obwodnica Warszawy.


Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Program budowy dróg 2014-2023
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony