Partner serwisu

Rząd wprowadzi ułatwienia dla kierowców i marynarzy z Ukrainy

ep. 22.03.2022

Rząd wprowadzi ułatwienia dla kierowców i marynarzy z Ukrainy
fot. Pixabay
We wtorek sejmowa komisja zajmie się projektem ustawy, który ma ułatwić drogowy i kolejowy przewóz osób uciekających z terytorium Ukrainy. Dodatkowe ułatwienia będą także dotyczyły wykonywania zawodu kierowcy, a także marynarza przez osoby posiadające ukraińskie dokumenty. Maja obowiązywać czasowo i są związane z trwającą wojna na terytorium Ukrainy.
Rząd przygotował projekt specustawy w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Projektowana nowelizacja uelastycznia m.in. zasady związane z możliwością wykonywania zawodu kierowcy i marynarza przez osoby, które uprawnienia w tym zakresie zdobyły w Ukrainie.

Łatwiej zatrudnić kierowcę

W projekcie zaproponowano m.in. ograniczenie formalności administracyjnych związanych z koniecznością uzyskania świadectw kierowców dla obywateli Ukrainy wykonujących międzynarodowy towarowy transport drogowy u polskich przewoźników drogowych. Zgodnie z projektem, wszystkie świadectwa kierowców, które utraciły albo utracą ważność od 24 lutego 2022 r. zachowują ważność do 31 grudnia 2022 r. Na wniosek przedsiębiorcy, świadectwa z data ważności do końca grudnia dla obywateli Ukrainy wyda Główny Inspektor Transportu Drogowego. Dokumenty te będą uznawane przez służby kontrolne państw członkowskich.

Wprowadzono także do projektu czasowe ułatwienia związane z wykonywaniem międzynarodowych przewozów autobusowych. Jeśli będą one dotyczyły przewozu osób w relacji Ukraina – Polska, możliwe będą odstępstwa od warunków określonych w zezwoleniu na międzynarodowy zarobkowy przewóz drogowy osób. Chodzi o możliwość niestosowania się przez przewoźnika drogowego do rozkładu jazdy, trasy przejazdu oraz przystanków ujętych w rozkładzie jazdy powiązanym z zezwoleniem na międzynarodowe przewozy regularne osób.

Taka regulacja ma ułatwić przewóz uchodźców z Ukrainy do konkretnych miejsc docelowych.

Zaproponowano także rezygnację z obowiązku wymiany prawa jazdy wydanego przez Ukrainę na polskie prawo jazdy po 6 miesiącach od dnia uzyskania prawa stałego lub czasowego pobytu. Ułatwi to Ukraińcom swobodę poruszania się i umożliwi uzyskanie karty kwalifikacji kierowcy tym, którzy nie mogą wymienić uprawnień do prowadzenia pojazdu na odpowiedni dokument polski. Proponowany przepis zapewni uznawalność dokumentów i możliwość pracy w charakterze kierowcy zawodowego.

Za ważne mają być uznane także prawa jazdy wydane przez Ukrainę, a których termin ważności już minął.

Nie będzie także obowiązku posiadania przez kierującego pojazdem zarejestrowanym za granicą dodatkowego dokumentu potwierdzającego prawo do używania pojazdu, jeżeli prawo to nie wynika z dowodu rejestracyjnego.

Marynarz może nadal pływać

Dodatkowe przepisy dotyczą uprawnień marynarzy. Możliwe będzie odnowienie dokumentów kwalifikacyjnych marynarzy wydanych na Ukrainie na podstawie posiadanej praktyki pływania. Dokumenty takie byłyby odnawiane na 2 lata. Dzięki czemu marynarze, którzy w normalnych warunkach potrzebowaliby odnowienia dyplomu mogliby nadal pracować na statku. To rozwiązanie dotyczyłoby dyplomów kwalifikacyjnych, które utraciły ważność od 24 lutego 2022 r i obowiązywałyby do końca roku, tj. do dnia 31 grudnia 2022 r.

Marynarzy i rybaków nie dotyczyłyby też przepisy o pomocy obywatelom Ukrainy, które stanowią, że wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu. Tu wzięto pod uwagę specyfikę pracy i związane z nią długookresowe przebywanie poza miejscem wybranym do stałego pobytu.

Projektowana ustawa reguluje także zasady transportu osobowego koleją.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony