Partner serwisu

Rząd zagwarantuje środki na utrzymanie dróg

Redakcja 04.10.2022

Rząd zagwarantuje środki na utrzymanie dróg
fot. Pixabay
Rada Ministrów przyjęła Program Wzmocnienia Krajowej Sieci Drogowej do 2030 roku. Na jego realizację zaplanowano 58,3 mld zł. To pierwszy taki program, który dotyczy kompleksowego utrzymania dróg.
– Od kilku lat systematycznie zwiększamy środki na działania poprawiające stan dróg krajowych. Teraz, dzięki Programowi Wzmocnienia Krajowej Sieci Drogowej, zapewniamy stabilne finansowanie dla utrzymania spójnej, nowoczesnej i bezpiecznej sieci dróg krajowych w wieloletniej perspektywie – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk cytowany w komunikacie.

Celem przyjętego przez rząd programu jest zwiększenie spójności sieci dróg krajowych dostosowanych do ruchu pojazdów o nacisku pojedynczej osi do 11,5 t, zapewnienie wymaganego stanu technicznego istniejącej infrastruktury oraz intensyfikacja działań zmniejszających negatywny wpływ infrastruktury drogowej na środowisko.

Program przewidziany do realizacji na lata 2023-2030 zakłada realizację utrzymania strukturalnego, bieżącego, a także pilotażowo nowych rozwiązań w zakresie utrzymania na sieci dróg krajowych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Utrzymanie strukturalne obejmuje dostosowanie istniejącej sieci dróg krajowych do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś poprzez wzmocnienie konstrukcji nawierzchni, a także dostosowanie do wymaganych warunków technicznych, w tym poprzez poszerzenie jezdni, poprawę geometrii drogi, w tym skrzyżowań i łuków. W ramach tych działań mają być realizowane kompleksowe przebudowy oraz rozbudowy odcinków dróg krajowych, w tym także przebudowa skrzyżowań, obiektów inżynierskich i uzupełnienie infrastruktury o niezbędne elementy służące niechronionym uczestnikom ruchu.

W utrzymaniu bieżącym będą się mieściły rutynowe prace remontowe, naprawcze, konserwacyjne i porządkowe. Są one podejmowane w celu zapobiegania degradacji nawierzchni i infrastruktury towarzyszącej, a także zapewniania bezpieczeństwa ruchu i estetyki dróg.

Środki z programu będą mogły także służyć wykonaniu projektów nowych rozwiązań, np. w zakresie zmniejszenia negatywnego wpływu infrastruktury drogowej na środowisko – chodzi m.in. o zastosowanie odnawialnych źródeł energii czy infrastruktury zapobiegającej skutkom suszy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony