Partner serwisu

Rzeszów. Zielone światło dla rozbudowy mostu Załęskiego

Magdalena Romanowska 08.05.2021

Rzeszów. Zielone światło dla rozbudowy mostu Załęskiego
fot. UM Rzeszów
Wydano decyzję ZRID dla rozbudowy mostu Załęskiego oraz przebudowy skrzyżowania ulic Siemieńskiego i gen. Maczka w Rzeszowie. Oczekiwana jest zwłaszcza rozbudowa przeprawy przez Wisłok, która w 1992 została zbudowana tylko w części. Po zakończeniu inwestycji most będzie miał po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.
Most Załęski znajduje się nad rzeką Wisłok w Rzeszowie. Łączy ul. gen. Stanisława Maczka z ul. Ciepłowniczą. Przez długie lata kończył się w polach i uprawach rolnych, dopiero Dopiero od kilku lat jest on przejezdny i prowadzi do ulicy Ciepłowniczej.

Kiedy budowano ją w 1992 roku, przeprawa przez Wisłok powstała tylko w części. Po rozbudowie o kolejną most będzie miał po dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach. Wydana przez służby wojewody decyzja dotyczy także możliwości realizacji m.in. przebudowy skrzyżowania ulic Siemieńskiego i gen. Maczka oraz sygnalizacji świetlnej, budowy zatok autobusowych, rozbudowy (poszerzenia) ponad 230-metrowego odcinka al. gen. Maczka, budowy i rozbudowy obustronnych chodników i ścieżek rowerowych, przebudowy oświetlenia i odwodnienia.

Rozbudowa mostu Załęskiego część większej całości. Wcześniej, w sierpniu 2020 roku służby wojewody wydały ZRID dla drogi nazywanej umownie Wisłokostradą. W ramach tego zadania powstać ma druga jezdnia na odcinku od al. Rejtana do targowiska przy ul. Dworaka (o długości odcinka blisko 500 metrów), dwie nowe jezdnie (2x2) na odcinku od targowiska do ul. Ciepłowniczej (długość ponad 800 metrów), chodniki, ścieżki rowerowe, rondo na skrzyżowaniu przyszłej drogi z ul. Ciepłowniczą, zatoki autobusowe, oświetlenie, most na rzece Młynówka, dwujezdniowa estakada nad linią kolejową Kraków-Medyka. Zabezpieczone ma zostać także osuwisko w rejonie ul. Konfederatów Barskich.

Z kolei w czerwcu 2020 roku wydana została decyzja ZRID dla inwestycji, w skład której wchodzi m.in. rozbudowa ul. gen. Maczka do przekroju dwujezdniowego, dwupasowego (2x2) na długości ponad 600 metrów, przebudowa i budowa obustronnych chodników, budowa obustronnych ścieżek rowerowych, przebudowa skrzyżowania ul. Lubelskiej z al. Wyzwolenia i ul. gen. Maczka, przebudowa skrzyżowania z ul. Partyzantów.

Szacunkowy koszt trzech inwestycji to ponad 140 mln zł. Miasto chce na ich realizację pozyskać środki z Krajowego Planu Odbudowy. Wniosek w tej sprawie został złożony.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony