Partner serwisu

S11 obwodnica Olesna. Oddają do użytku wiadukt w ciągu DW-487

GR 01.09.2022

S11 obwodnica Olesna. Oddają do użytku wiadukt w ciągu DW-487
fot. GDDKiA
W czwartek, 1 września oddany do użytku zostanie wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej numer 487 na Opolszczyźnie. To element węzła Olesno, będącego częścią powstającej obwodnicy Olesna (powiatowe miasteczko) w ciągu S11.
Powstająca trasa w ciągu S11 będzie mieć swój początek na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarka, a koniec zostanie zlokalizowany na granicy województw opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica. Kierowcy będą mieć do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy w każdym kierunku.

Inwestycja zakłada też m.in. budowę 24 mostów oraz węzła Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 wraz z dwoma rondami. Budowa mieszczącego się w obrębie węzła wiaduktu w ciągu DW 487 już się zakończyła, a w czwartek, 1 września, obiekt zostanie oddany do użytku. – Tym samym zlikwidowany zostanie obowiązujący obecnie objazd – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Urzędnicy informują też nt. przebiegu pozostałych prac przy budowie obwodnicy. Na węźle Olesno wykonawca zakończył układanie warstwy ścieralnej na łącznicach oraz na terenie samego węzła. Wykonane zostało oznakowanie pionowe oraz balustrady zabezpieczające ruch pieszo-rowerowy, a w tym tygodniu mają być malowane znaki poziome.

GDDKiA informuje, że stan zaawansowania prac wynosi około 60 %. Dobiegają końca roboty przy wykopach oraz nasypach, wzmacniane jest też podłoże w ciągu głównej trasy. Wykonawca nadal układa warstwy konstrukcyjne jezdni, z kolei warstwa podbudowy z kruszywa jest już widoczna na znacznym odcinku głównej trasy. Trwa też układanie warstw bitumicznych (podbudowy zasadniczej, warstwy wiążącej oraz ścieralnej), a wszystko ma być gotowe w drugim kwartale 2023 roku.

Nowa trasa ma zapewnić komfort ruchu, tworząc „nowoczesne połączenie dla województw wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego”. – Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na aktywizację gospodarczą terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie S11 – zapowiadają urzędnicy.

Całkowita wartość zadania, łącznie z wykupem gruntów oraz sprawowaniem tzw. nadzorów autorskich wynosi prawie 768 milionów złotych. Około 411 mln zł wynosi dofinansowanie ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony